Türkiye’nin Yeni Adı

5 Kasım’dan itibaren Türkiye pazarına sunulacak olan .TC uzantılı alan adı seçenekleri, satın alma kolaylığı ile internet dünyasında alternatif olacak.

Haberler 01.11.2012 - 16:38

Türkiye’nin Yeni Adı

Hızla gelişen internet sektörüyle birlikte en yaygın kullanılan ‘’com’’ uzantısı ile biten internet alan adları dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla tükenmiştir.

İnternetde faaliyet göstermek isteyen bir çok kurum, kişi ve marka farklı uzantılar veya çok uzun alan adları kullanmakta bu nedenle dil farklılığından, isim uzunluğundan kaynaklanan iletişim ve ulaşım sorunları yaşamaktadırlar.

Bunun dışında dünyada internet ortamında yaygın olan bir başka uygulama ise İnternet Ülke Alan Kodu dur. Bu uzantılar ABD denetiminde bir kuruluş olan "ICANN / IANA" tarafından belirlenmiştir.

Ancak tüm ülkelerde ülke alan kodu uygulaması isimden hemen sonra gelerek kullanlmasına ragmen ülkemizde com uzantısı birlikte kullanılmakta ve satın alma sürecide internet ortamının hız ve koşullarına göre çok yavaş kalmaktadır. Dolayısıyla pazar payı com uzantısının % 20’ sindan daha az olmuştur.

.TC Alan adının sahibi olan İngiliz AdamsNames şirketini satın alan Alman kökenli INTERSTATE şirketinin ’de kurduğu TCNET Internet Şirketi tarafından pazara sunulacak olan .TC uzantısı üç aşamada Türk halkının hizmetine sunulacak.

Markaların ve kurumların internet ortamında isimlerinin farklı kişilerce alınmasıyla yaşadıkları mağduriyeti gözönünde bulunduran TCNET yönetimi sorumlulukları gereği pazara girdikleri ilk dokuz gün yalnızca Marka Tescil Belgesi olan kurum ve kişilere özel kayıt haftası olarak ayırdıklarını açıkladılar. 19 Kasım 2012 tarihinden itibaren ise bir hafta ‘’ön satış haftası ‘’yaparak Internet dünyasının yenilikçi girişimci camiasına alan adlarını sunacaklar.

‘’.TC’’ uzantılı alan adı kullanan markaların haklarını korumak amaçlı olarak girişimde bulunan TCNET yönetimi, tüketicilerle yaptığı sözleşme gereği herhangi bir itilafta İstanbul Ticaret Odasının kurduğu hakem kurulunun kararlarına uyacak. Diğer uzantılarla ilgili yurt dışı mahkemelerde haklarını arayan marka, kişi ve kurumlar ‘’.TC’’ uzantısında böyle bir sorun yaşamayacak.

3 Aralık 2012 tarihinden itibaren ise ‘’.TC’’ uzantısı isteyen herkesin kullanımına sunulacak.

Şirketin Genel Müdürü ve ortağı olan Ertan Ulutaş; ‘’.TC’’ uzantısını Türkiye’de pazara sunarken hem internet sektörüne kolaylık ve katma değer sağlayacaklarını hemde bu vesile ile yabancı bir yatırımcıyı teknolojisi ile beraber Türkiye’ye getirmekten mutluluk duyduklarını açıkladı.

Alan adı satışının internet ortamında yapılması nedeni ile dünyanın her yerinden yapılabileceğini vurgulayan Ulutaş, Türkiye’de yaptıkları yatırımla daha çok Türk insanına hizmet vermeyi hedeflediklerini belirtti. ‘’.TC’’ uzantısı kurum, kişi ve markalara iletişim ve ulaşımın daha kolaylaşacağı bir internet ortamı sunacak böylece kısa zamanda Türkiye’nin yeni alan adı olacağız dedi.

Ayrıca .gov uzantısının Amerikan devletine ait bir uzantı olduğunu belirten Ulutaş sosyal sorumluluk gereği tüm kamu kurum kuruluşlarına .TC uzantısını ücret almadan vereceklerini açıkladı. Ulutaş, belediyeler ve kamu kuruluşlarıyla bir çok sosyal kampanya yaparak Internet ortamında sorumluluklarımızın bilinci ile bir çok yeni yatırım yapmayı planlıyoruz dedi.

Uygulamaya girecek olan Türk Ticaret Yasası ile bir çok kobi ve şirketin alan adı bulmak için zorluk yaşayacağını belirten Ulutaş, bu firmaların .TC uzantısı ile alan adlarını kolaylıkla bulabileceklerini söyledi. 

Bilgi için: info@iyiiletisim.com Hande Akyar /0533 6852561

Detaylı bilgi için tıklayın!

Sayfa Yükleniyor...