Cemil Ertem: Türkiye'ye yönelik örtülü savaşın sonucu

Ankara saldırısına ilişkin NTV canlı yayınında değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, "Saldırı Türkiye'ye açılan örtülü savaşın sonucu" dedi.

NTV Haber 18.02.2016 - 16:26 | Son Güncelleme : 18.02.2016 - 16:29

Cemil Ertem: Türkiye'ye yönelik örtülü savaşın sonucu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Ankara'daki bombalı saldırının "Türkiye'ye yönelik örtülü savaşın bir sonucu" olduğunu söyledi.

NTV canlı yayınına konuk olan Ertem, Ankara'da 28 kişinin öldüğü bombalı saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu saldırının daha önce yaşanan terör saldırılarından farklı değerlendirilmesi gerektiğini belirten Ertem, saldırının Türkiye için bir "milat" olduğunu söyledi.

Ertem, "Bu saldırılar, aslında Türkiye'ye yönelik örtülü bir açılan savaşın, terör odaklı bir savaşın da sonucu olarak gündeme gelmektedir" dedi.

"SOMUT OLARAK ANLAŞILDI"

"Türkiye'nin uluslararası kamuoyuna anlatma konusunda güçlük çektiği mesele, çok somut olarak anlaşılmış oldu" ifadesini kullanan Başdanışman şöyle devam ettti:

"Yani PKK, YPG'nin bir devamıdır ve Türkiye'yi Suriye sınırından itibaren tehdit etmektedir ve PKK saldırısı, Türkiye'nin iç dinamiklerinden, Türkiye'nin ekonomik-sosyal gerçekliğinden kaynaklı bir terör olayı değildir."

"TÜRKİYE'NİN HAKLILIĞI ORTAYA ÇIKTI"

Başdanışman, Suriye'deki gelişmelerin iç savaş boyutundan çıktığını, sonuçları Türkiye'yi de etkileyen bir bölgesel paylaşım savaşına döndüğünü söyleyerek şunları kaydetti:

Türkiye'nin buradaki durumu bir meşru müdafaa durumudur. Türkiye'nin buradaki tezi, biliyorsunuz bir güvenlikli bölgedir. Türkiye'nin bu güvenlikli bölge oluşturması konusunda ne kadar haklı olduğu ve ne kadar geç kalındığı da ortaya çıktı.

Güvenli bölge oluşturulmasına kadar olan ve NATO'yu görevi çağırmaya kadar olan bütün hukuki çerçeve, uluslararası normlar ve diplomatik temayüller, bu meşru müdafaa kapsamında sayılmalıdır."

Sayfa Yükleniyor...