Türkiye'ye Afgan kaçak akını

Afganistan vatandaşları, Taliban ve DAEŞ'in baskısı yüzünden ülkelerinden kaçıyorlar, İran üzerinden çoğu zaman yürüyerek Türkiye'ye ulaşıyorlar. Türkiye'de yakalanan Afgan kaçak sayısı son 3 ayda hızla arttı. Bir haftada yakalanan kaçak Afgan göçmen sayısı 2 bini geçti. Gelişin devam ettiği belirtiliyor. Kitlesel göç mü sorusunu sorduracak bir durum var.

NTV Haber 04.04.2018 - 18:49

afgan-harita.jpg

Günlerce yürüyor, İran üzerinden Türkiye'ye ulaşıyorlar. Türkiye’ye kaçak giriş yapan Afgan sayısı son dönemde hızla arttı. Emniyet verilerine göre, bir haftada yakalanan Afgan kaçak sayısı 2 bin 530. Son 3 ayda 20 bine yakın Afgan, daha iyi bir hayat umuduyla Türkiye'ye geldi.

Afganlar yolun büyük bölümünü yürüyerek katediyor. Van, Iğdır, Ağrı ya da Hakkari'den Türkiye'ye giriyorlar.

Afgan kaçaklar, Taliban ve DAEŞ'in baskısı yüzünden ülkelerinden kaçtıklarını söylüyor. Amaçları batı illerine ulaşmak, bir kısmı istanbul gibi büyük şehirlerde çalışmak istiyor.

Bir kısmı ise Bulgaristan üzerinden Avrupa'ya ulaşmayı hedefliyor. İnsan kaçakçıları, Afganları, Erzurum'dan İstanbul’a minibüs, kamyon gibi araçlarla gönderiyor. Kişi başı aldıkları para ise minimum 500 dolar. Ne pahasına olursa olsun yapılmak istenen yolculuk, tehlikeyi de berbaberinde getiriyor.

Geçen hafta 50'den fazla kaçağın bindiriliği 14 kişilik minibüs kaza yaptı, 17 kişi hayatını kaybetti.

Emniyet birimleri son dönemde artan Afgan hareketliliğiyle ilgili çalışma başlattı. Erzurum’da göçmen kaçakçılığı ile mücadele şube müdürlüğü kuruldu.

Sayfa Yükleniyor...