"Türk Einstein" Oktay Sinanoğlu yoğun bakımda

"Türk Einstein" olarak bilinen dünyaca ünlü profesör Oktay Sinanoğlu'nun ABD'de yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor. Eşinin son sağlık durumuna ilişkin bir açıklama yapan Dilek Sinanoğlu, tedaviye Türkiye'de devam etmek istediklerini söyledi.

NTV Haber 15.04.2015 - 15:49

"Türk Einstein" Oktay Sinanoğlu yoğun bakımda

Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından 81 yaşındaki Prof. Oktay Sinanoğlu'nun, yoğun bakımda tedavi görüyor.

Dünyaca ünlü profesörün tedavisine Türkiye'de devam etmek istediklerini belirten Dilek Sinanoğlu,  "İşlemler biraz uzun sürüyormuş. umarız kısa sürede hızlı hal olur" dedi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada eşinin son sağlık durumu hakkında bilgi veren Dilek Sinanoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Gözünü biraz aralayabiliyor, hiç hareket edemiyor. Beyin uzun süre oksijensiz kaldığı için hasar çok olmuş. Solunum cihazı 1 Nisan'dan beri takılı. En fazla 17 Nisan'a kadar kalabilir dediler. Cihaz fişten çekilince oksijen maskesi takılacak. Eğer kendi nefes alabilirse iyi.  İhtimal düşük diyorlar."
 
26 yaşında profesör olan Oktay Sinanoğlu,  20. yüzyılda dünyanın en iyi üniversitelerinden Yale'de bu ünvanı kazanan en genç öğretim üyesi oldu.

 Oktay Sinanoğlu, 2011 yılında hayatını kaybeden sanatçı Esin Afşar'ın da ağabeyi. 

Dünyada moleküler biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri olan Sinanoğlu, ABD'nin miami kentinde tedavi görüyor.

Sayfa Yükleniyor...