Türkiye'yi bu kıyafetle temsil edecek

Gizem Meriç, dünkü provada Türkiye’nin ulusal kostümü olarak tamamen dantellerden oluşan semazen benzeri bir kıyafet giydi. Kıyafetin tek gözünün kapalı olması da Fatır Suresi’ndeki gibi, gönül gözünün açıklığını anlatıyor.

Haberler 18.08.2010 - 12:28

Türkiye'yi bu kıyafetle temsil edecek

ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen 59. Kâinat Güzellik Yarışması’nda (Miss Universe 2010) ’yi temsil eden Gizem Meriç, milli kıyafet olarak Tanju Babacan imzalı, baştan aşağı kapalı, beyaz bir kıyafet giyecek.


23 Ağustos Pazartesi günü Türkiye saatiyle saat 03.00’te yapılacak yarışma için Babacan, Meriç’e iki farklı kostüm hazırladı. Biri, sırtı açık kırmızı bir gece elbisesi... Ve diğeri de “Türkiye” adını verdiği, geleneksel esintiler taşıyan kapalı beyaz kostüm.

JAPONYA'DA ÖDÜL ALDI
Milliyet'in haberine göre; bu kıyafet daha önce Japonya’da, 60 ülkenin katıldığı bir güzellik yarışmasında da Mevlevi ruhuyla dikkat çekip ödül almış.

"Japonya’da kıyafetle ilgili çok güzel yorumlar yapıldı. Tüm dünya ultra açık kıyafetlerle katılırken, ilk kez bu kadar kapalı bir kıyafetin ödül alması ilgi çekti" diyen Babacan, Bu nedenle yarışmada Türkiye’nin bu kostümle anlatılmasına karar verildiğini söyledi.

MEVLANA RUHUYLA HAZIRLANDI
Kıyafette Türkiye’nin tüm bölgelerinin esintilerinin yer aldığını belirten Babacan, şunları söyledi:

"Adana şalvarından tutun da, Çerkez kartal kanatlarına, Mimar Sinan’ın camilerinin desen örneklerine, bindallıya, Mardin desenlerine kadar çok sayıda figüre yer verdik. Kıyafetin başlığını, tüm törelerin üzerinde mantığıyla sikkeden Mevlana ruhuyla hazırladık.

4 kilo ağırlığındaki, 'Türkiye' adındaki kostüm 1,5 ayda yapıldı. İpek şifonlar ve uzun sedir kordonlar kullanıldı.

Mevleviliğin uzun yolunu anlatan bu kordonlar birleşerek yeleği oluşturuyor. Boyunlukta da bütün yörelerdeki kadınların takıya olan zaafını anlatmaya çalıştık. Başlıkta 14 bin swarovski taş kullandık. Kıyafetin tek gözünün kapalı olması da Fatır Suresi’ndeki gibi, gönül gözünün açıklığını temsil ediyor."

Sayfa Yükleniyor...