'Türkler kendilerini Rolls Royce sanıyor'

Dünya siyasetinde büyük depreme neden olan WikiLeaks sitesinin yayınladığı belgeler, gazetelerin manşetlerinde yer aldı.

30.11.2010 - 10:15

'Türkler kendilerini Rolls Royce sanıyor'

ABD Dışişleri Bakanlığı'na ait gizli yazışmaların WikiLeaks internet sitesinde yayınlanması Türkiye basınında geniş yer buldu.

Gazeteler haberi birinci sayfada manşetten verdi.

İşte gazetelerin Wikileaks'le ilgili manşetleri:

HÜRRİYET

Artçıları korkutuyor

Uluslararası siyaset WikiLeaks’e kilitlendi. Şu ana kadar 251 bin 287 belgeden 243’ü yayımlanan internet sitesinin açıklayacağı yeni kriptolar dünyayı tedirgin ediyor. Suriye ve Suudi Arabistan siteye girişi yasakladı.

SABAH

Yüksek yargının darbe girişimi

Wikileaks'in sızdırdığı ABD belgelerinde AK Parti için açılan kapatma davası böyle yorumlandı.

MİLLİYET

En sert yorumlar Edelman’dan

Büyükelçiliği döneminde Ankara’yla çok sıkıntılı dönemler yaşayan Eric Edelman ABD’ye ağır raporlar geçmiş

HABERTURK

Türkler kendilerini Rolls Royce sanıyor

İnternete saçılan ABD gizli belgeleri dünyayı çalkalıyor. Eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’in 20 Ocak 2010 tarihli belgesinde, Türk dış politikasına yönelik eleştiriler getiriliyor.

VATAN

Gizli belgelerde Türkiye

WikiLeaks internet sitesinin yayınladığı gizli ABD Dışiişleri yazışmaları hem Türkiye hem dünyada büyük yankı yarattı.

ZAMAN

Amerika’nın gizli belgeleri başkentleri sarstı

Wikileaks internet sitesinin yayınladığı onbinlerce gizli Amerikan belgesi, ilgili dünya başkentlerinden yankılandı.

RADİKAL

İki isim konuştu

Vecdi Gönül: Demedim

Eric Edelman: Yazmadım

WikiLeaks’in sızdırdığı ABD kriptolarında Davutoğlu için ‘tehlike’ dediği öne sürülen Gönül iddialara karşı çıktı. Dönemin Abd büyülelçisi ise “imzamın olması, benim yazdığım anlamına gelmez” diyor.

CUMHURİYET

Yanıt bekleyen iddialar

En çok mesaj Ankara’dan WikiLeaks tarafından açıklanan belgelerde Başbakan Tayyip Erdoğan ve bazı bakanlar hakkında çok ciddi ve yanıt bekleyen iddialar yer alıyor. Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nden Washington’a gönderilen mesajlar bütün belgeler içinde en büyük grubu oluşturuyor. 15 bin gizli belge, 101 bin çok gizli belge ve 133 bin bu iki sınıfa da girmeyen açık mesaj bulunuyor.

TARAF

Erdoğan’ın İsviçre’de sekiz gizli hesabı var

WikiLeaks belgeleri arasındaki, ABD’nin eski Büyükelçisi Edelman imzalı telgrafta Başbakan’ın İsviçre’de sekiz hesabı olduğu öne sürüldü.

AKŞAM

Skandalın merkez üssünde sıcak dakikalar

Dış ilişkiler tarihinin en sarsıcı bilgi sızması olayı Amerika'yı vuruyor. Artık 'WikiLeaks'ten öncesi-sonrası' var. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve diplomatlar, olayın patlak verdiği dakikaları, skandalın kalbinde, Washington’da yaşadılar.

YENİ ŞAFAK

Oklahoma’lı Sarmusak ABD'nin karizmasını çizdi

Askerlik öncesi pizzacılık yapan 22 yaşındaki Bradley Manning, 28 Şubat sürecinde darbecileri deşifre eden Onbaşı Kadir Sarmusak gibi ABD'nin kirli çamaşırlarını ortaya döktü. Oklahoma’lı Sarmusak, ABD diplomasisinin, dünya liderlerini aşağılayan çirkin bakış açısını deşifre etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...