'Türklerin evleri satırlarla basılmış, yakılmış'

Orhangazi feribotuyla Bingazi'ye giden TRT muhabiri Engin Başcı izlenimlerini NTV'ye anlattı: Bingazi'de çok sayıda yağmalama olayı var. Türklerin evlerine girilmiş; evleri satırlarla, bıçaklarla basılmış hatta yakılmış.

24.02.2011 - 14:44

Bingazi'den 3 bin Türk'ü tahliye eden Orhan Gazi ve Osman Gazi feribotlarında iki kurumdan haberciler vardı.

Biri Anadolu Ajansı diğeri de TRT'den olan gazeteciler gittikleri Bingazi'de karaya çıkmalarına izin verilmedi, ama orada yaşananları birinci ağızdan dinlediler ve limanda kaosa tanık oldular.

TRT muhabiri Engin Başcı yaşadıklarını NTV'ye şöyle anlattı:

"Bingazi’de neler olduğu konusunda ilk elden bilgiler aldık. İsyancıların temsilcileriyle görüştük. Yaklaşık 20 saat yolculuk yaptık. Hem Türk vatandaşlarından hem de Libya'daki muhalif güçlerden cep telefonu görüntüleri aldık. Sokaktaki bütün manzarayı bu görüntüler anlatıyordu.

Bingazi’yi muhalif güçler tamamen kontrol altına almış. Havalimanı ve liman da onların kontrolü altında. Türk vatandaşların tahliye işlemleri de göstericilerin koordinasyonuyla gerçekleşti.

Muhalifler, Bingazi limanında daha organize görünüyorlar. Kentin içinde belli bir organizasyondan sözetmek çok zor. Çünkü çok sayıda yağmalama olayı var. Bu yağmalama olayını muhaliflerin, göstericilerin içindeki bir grup ya da durumdan yararlanmak isteyen işsizler, başka ülke insanları  gerçekleştiriyor. Bizim görüştüğümüz muhalif grupların temsilcileri de bu duruma tepkililer. Türklerin evlerine girilmiş; evleri satırlarla, bıçaklarla basılmış hatta yakılmış.

Gemiler saat 21 sularında Bingazi Limanı'na yanaştı. Gemiden kimsenin inmesine izin verilmedi. Dışişleri Bakanlığı'ndan, emniyetten temsilciler, gemi personeli vardı. Limanın kontrolünü ellerinde bulunduran güçlerin temsilcileri feribota çıktı. Feribottaki ortamı gözleriyle gördüler. Daha sonra görüşmeler başladı. Bingazi Başkonsolosu da sürekli temas halindeydi. Görüşmeler 4 saat kadar sürdü. Orhangazi ve Osmangazi'ye 1500 yolcu bindirildi ve yola çıkıldı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...