Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Başkanı Sinan Oğan, İsrail'in yardım gemilerine yaptığı saldırıyı TÜRKSAM olarak en kötü senaryo, ama olması en muhtemel senaryo olarak gördüklerini belirterek, "Maalesef en kötü senaryo gerçekleşti" diye konuştu.

İlişkili Haberler


İsrail'in her zaman intihar komandolarından çektiğini ifade ettiğini anımsatan Oğan, "Bana göre İsrail intihar komandosu gibi hareket etmiştir ve uluslararası alanda intihar etmiştir" dedi.

İsrail'in uluslararası görüntüsü ve sicilinin zaten bozuk olduğunu ve bu yönde bir endişesi olmadığını belirten Oğan, konunun hem uluslararası hem de Türkiye-İsrail boyutu olduğuna işaret etti.

"Türkiye-İsrail ilişkileri bundan sonra her türlü senaryoya açık hale geldi" diyen Oğan, bundan sonra Akdeniz'de Ege'de yaşananlara benzer sorunların olması ihtimali bulunduğunu kaydetti.

Oğan, "İsrail'in bu yaptığı ile uluslararası alanda düşmüş olduğu haksız durumdan İsrail'i kurtaracak fevri davranışlardan uzak durmamız gerekir. Bu tür davranışlarımız İsrail'e haklılık kazandırır" dedi.

İsrail'in medya ve lobi gücü olduğunu kaydeden Oğan, İsrail'in bunları kullanmak için Türkiye'de provokasyonlara girişebileceğini belirtti ve "Vatandaşlarımızın son derece dikkatli olması lazım. Tepkilerimizi diplomatik anlamda, sivil toplum kuruluşları çerçevesinde gerçekleştirmemiz lazım. Asla bunu fiziki bir alana dökmemiz lazım " diye konuştu.

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi olarak muhtemelen konuyu BM'ye getireceğini söyleyen Oğan, "Türkiye-İsrail ilişkileri tarihindeki en büyük sınavla karşı karşıyadır" diye konuştu.