Türk'ten Tamil gerillalarına öğüt

İngiltere’de temaslarda bulunan DTP lideri Ahmet Türk, açlık grevi yapan Tamil gerillarının çadırını ziyaret etti. Türk, “Kendi deneyimlerimizden biliyoruz, bu tür eylemler sonuç vermez” dedi.

21.04.2009 - 15:36

Muhafazakar partili gölge Avrupa Bakanı Mark Francois, Lord Hilton, Liberal Demokrat parti milletvekili Simon Hughes, İşçi Partili Harringey Belediye Meclisi üyesi Nilgün Canver ve kalabalık bir davetli topluluğunun katıldığı davete, partisinin Tunceli milletvekili Şerafettin Halis ile birlikte katılan Türk, uzun süre Joan Ryan ile sohbet etti ve Türkiye'deki ırkçı ve milliyetçi yaklaşımların artışından şikayetçi oldu.

Kürtlerin Türkiye'nin bütünlüğü içinde eşit yurttaş olma taleplerini ortaya koymayı sürdüreceklerini de kaydeden Ahmet Türk, "Bu sorunun çözülmesi Türkiye'yi bölmez, daha saygın, daha demkorat ve Ortadoğu'da daha güçlü bir ülke haline getirir" dedi.

Türk, "Barış için, demokrasi için, Türkiye'de halkların kucaklaşması için herkese görev düşüyor" diye konuştu.

"KÜRTLERİN DE BİR RÜYASI VAR"
Türk, siyahların hakları için mücadele eden Martin Luther King'i örnek gösterdi.

Türk, "Kürtler'in de King'in rüyası kadar güzel, renkli ve samimi bir rüyası var" dedi.

"KÜRDİSTAN HARİTASINI GÖRMEDİM"
Ahmet Türk, dün akşam Kürt toplum merkezinde konuşma yaptığı salonda Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesini Kürdistan olarak gösteren bir haritanın bulunduğunun hatırlatılması üzerine de "Dikkatimi çekmedi. Ben şahsen görmedim. Böyle, konuşmaların özünü boşa çıkartan konularla ilgilenilmesini de doğru bulmuyorum" dedi.

TAMİL GERİLLALARININ ÇADIRINA ZİYARET
Türk'ün ayrıca öğleden sonra Avam Kamarası bölgesinde protesto gösterileri yapan Tamil gerillalarının kurduğu çadırı ziyaret edip, açlık grevi yapan örgüt üyeleriyle kısa bir görüşme gerçekleştirdiği ve onlara açlık grevi eylemlerine son vermeleri tavsiyesinde bulunduğu bildirildi.

Türk'ün açlık grevindeki Tamillere "Biz kendi deneyimlerimizden de biliyoruz ki bu tür eylemler sonuç vermiyor" dediği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...