Diyarbakır'da ''Ekoloji ve Yerel Yönetimler Bürosu''nun açılışı öncesi gazetecilere açıklamalar yapan Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, Meclis Başkanı Köksal Toptan'a yanıt verdi ve Kürt sorunundaki gelişmeleri değerlendirdi.

Türk, TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın açıklamalarıyla ilgili şunları söyledi:

"Kabadayılığa karşıyız. Kabadayılık da yapmayız. Biz bir hukuksuzluğa karşı çıkıyoruz. Hukuksuzluk var. Yerel mahkeme bile yargılamanın durdurulması konusunda bir karar veriyor. Temyiz etme süresi 1 ay olmasına rağmen, 8 gün içerisinde Adalet Bakanlığı itirazını Yargıtay'a yapıyor. Ve Yargıtay zorlama bir kararla bu kararı veriyor.

Bütün konuşmalarımızda Kürt sorunu başta olmak üzere, sorunların Türkiye'nin bütünlüğü içerisinde çözmeyi esas alan bir mantığa sahibiz. 14. maddeyi yorumladığımız zaman devletin bölünmez bütünlüğü aleyhine işlenen suçlar eylemler olarak değerlendiriliyor. Oysaki biz halkların kardeşliğini savunuyoruz. Birlikte özgürce yaşamayı savunuyoruz. Bu nedenle zorlayıcı bir yorum. 83. maddeye baktığımızda, gerçekten bir boşluk var. Milletvekili hiçbir zaman sorgulanamaz, tutuklanamaz gibi bir ibare var."

Bunlar bir bütün olarak ele alındığını kendileri aleyhine bir hukuksuzluk bulunduğunu savunan Türk, "14. maddede laik demokratik devlete karşı işlenen suçlar diyor. Burada tek yönlü bir zorlama, barışçıl ve demokratik süreci engellemeye yönelik bir refleksin olduğunu görmemiz gerekiyor diye düşünüyoruz. Biz bu konuda açığız, netiz, haksızlığa boyun eğmeyiz, dedik" şeklinde konuştu.

Türk, önemli günlerin yaşandığı bir süreç içerisinde bulunulduğunu, demokratik bir siyasetin önünün açılmasını istediklerini de belirtti.

OPERASYONLAR DURSUN
Kürt sorunuyla ilgili gelişmelere de değinen Türk, şöyle konuştu:

“Türkiye çok önemli bir süreçten geçiyor. Barışçıl sürecin gelişmesi konusunda umutlu olduğumuz bir süreç. 30 yıldan beri akan kan ve gözyaşı gerçekten hepimizi büyük acılara boğdu. Artık bu ülkede o geçmişte yaşanan sürecin yaşanmaması için hepimize önemli sorumluluklar, görevler düşüyor.”

Operasyonların durdurulması gerektiğini savunan Türk, bir tarafta operasyon yapılırken, diğer taraftan da bir tepkinin gelişeceğinin hesaplanması gerektiğini belirtti. Ahmet Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dürüst ve açık olmamız lazım. Umutla baktığımız, fırsat olarak değerlendirdiğimiz bu sürecin gelişmesi konusunda hassasiyet göstermemiz lazım. Operasyonların durması lazım. Eğer o hassasiyetleri gösterirsek, inanıyorumki önümüzdeki süreç, diyaloğun, tartışmaların açıldığı, uzlaşı ortamının oluşabileceği bir süreci yakalayabiliriz."