Türk'ün 3G'si...

3G teknolojisi ile tanışan Türkiye'de artık cep telefonundan görüntülü haberleşmek mümkün. Vedat Özdemiroğlu'na göre Türk’ün 3G’si 'göğüs, göbek ve diğer g... Mehmet Çağçağ'a göre de göz, göz ve üçüncü göz...

31.07.2009 - 17:50

Türk'ün 3G'si...

"Türk’ün 3G’si göğüs, göbek ve diğer g dir. 3G sünnet düğününde göstereninden, beş dakikada bir arayanına kadar önce bir yağmalanacak ama herşey çabuk eskiyor. Bir süre sonra insanlarda sıkılırlar."


Mizah yazarı Vedat Özdemiroğlu, Türk insanının 3G anlayışını bu sözlerle anlatıyor. Özdemiroğlu şöyle devam ediyor:

"Şimdiden 3. sayfada 3G ile ilgili haberleri görür gibiyim. Yalanlar, aldatmalar, ihanetler ortaya çıkacak, telefonunu açık unutanlarla... Her şey ortaya çıkacak.

Çok da bilimin yararına kullanılacağını sanmıyorum. Zaten bilimle de alâkası yok. Türkler teknolojiyi bilim sanıyorlar ama alâkası yok. Teknoloji hayatımızı hızlandırmak, kolaylaştırmak için var. Ama hızlandırdığın hayatın bir getirisi yok ki... Bu kadar maddi koşulların ağır olduğu, krizin, işsizliğin olduğu yerde hayatı hızlandırsan ne olur... 3G işadamları, CEO’lar için yararlı birşey olacak kim çalışıyor, kim kaytarıyor görecekler.

Bir insanın sesini duymak yeter bir de görmeye gerek yok. Büyük de konuşmamak lazım yarın bir gün görüntülü konuşursak o gün öyle diyordunuz demeyin."

Karikatürist Mehmet Çağçağ ise "3G üçüncü göz" diyor: 

"3G iletişim konusunda Türk toplumu üzerinde televizyondan daha büyük bir etki yaratacak. Çok büyük artıları da eksileri de olacak. Mesela; telefona bu kadar yakın olmak, elle temas halinde birebir mesafede olmanın bizi biraz çevremizden koparacağını düşünüyorum. Bizi bizden alacak gibi olumsuz bir tarafını görüyorum. Bizi bizden alacak demek cep telefonu o kadar ışıltılı o kadar çok cazip hale gelecek ki özellikle çocuklar, gençler tamamen ellerinde telefonlarla yeni bir dünya kuracaklar kendilerine ve bu dünya internetle odalarına kapanan ve ailelerinden kopan çocuklardan daha çok olacak ve bunlar kalabalıklar içinde telefonlarına yüzü dönük olacaklar. İnsanın boş vakti kalmayacak.

Latif Demirci-Hürriyet Latif Demirci-Hürriyet


3G ile yeni kuşaklar için çok cazip olmayacak çünkü insanlar yoksunken bir şey verdiğin zaman çok ilgi gösterir ama onunla beraber doğdukları zaman çok ilgili değiller. Mesela şu anda televizyonla doğan genç kuşağın televizyonu sonradan gören aileleri kadar yakın değiller.

Bir taraftan 3G hayatımızıda kolaylaştıracak, iletişim kolaylaşacak. Bilgiye daha hızlı ulaşacağız. Bu tarafıyla güzel.

ELİNE BAKAN İNSAN
Mizahçılar için teknoloji her zaman büyük bir malzeme konusu. Çünkü mizahçıların yüzü dinamik olan şeylere doğrudur. Dinamik, kıpırdayan televizyon, internet, cep telefonu bunlar bizim son yıllardaki konularımız ve ben 10-15 yıl önceki bir hikayeyi okurken kablolu telefon gördüğüm zaman şaşırıyorum artık tuhaf, arkaik geliyor. Biz de malzeme yönünden 3G ile beraber zenginleşeceğiz. Televizyon izleyen insan karikatürleri artık hayatımızdan çıkacak çizgilerde daha çok eline, cep telefonuna bakan insan halini göreceğiz. Oradan çıkan esprilerle mizah daha da şenlenecek. Mizaha ayrıca şöyle bir katkısı olacak. Cep telefonlarında komik içerikleri paylaşmak istiyorlar. Mizahçılara da burada yaratıcılık anlamında iş düşecek.

Elinde telefon sokakta yürürken ayağı tökezleyen, birbirine çarpan, çukura düşen insan haberleri okuduk şimdiye kadar, bu çok daha yoğunlaşacak. İnsan ve elinde cep telefonu artık önümüzdeki yüzyılda değişmez bir görüntü olacak.

Mehmet Çağçağ-Habertürk Mehmet Çağçağ-Habertürk

Türk halkı teknolojiye kolay adapte olan bir halk bu beni şaşırtıryor. Teknolojiye yüzü çok dönük ve çok meraklı. Cep telefonunu çok seviyor, çok kullanıyor, onunla övünüyor, gurur duyuyor, gösteriyor, teşhir ediyor. At, avrat, cep telefonu gibi tuhaf bir üçgen var. Özellikle görüntüyü çok seviyor. Görüntü dilini, görüntü aktarımını çok seviyor.

Benim gözümün önüne şimdi şu geliyor: Nineler Almanya’daki torunuyla yüzyüze konuşacak. Bundan çok daha büyük keyif alacak. Çünkü telefonda konuşmayı bilemiyor.ekşi sözlükte 3G başlığında yazılanlar:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...