Türk'ün Mandela örneğine inceleme

Diyarbakır'daki Nevruz etkinliğinde yaptığı konuşmada, Abdullah Öcalan için, Güney Afrika'nın eski devlet başkanı Nelson Mandela örneğini gösteren DTP lideri Ahmet Türk hakkında inceleme başlatıldı.

Anadolu Ajansı 16.04.2009 - 15:47

Türk'ün Mandela örneğine inceleme

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet Müdürlüğünden Bağlar ilçesinde 21 Mart'ta gerçekleştirilen Nevruz etkinliğinde yapılan konuşmaların çözümünü istedi.

Konuşmaları inceleyen savcılık, DTP Genel Başkanı Türk'ün yanı sıra etkinliği organize eden komite üyeleri ve programın sunucusu hakkında inceleme başlattı.

Savcılığın, Terörle Mücadele Kanunu'nun ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçunu kapsayan 7/2. maddesi uyarınca, Türk'ün dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlayacağı kaydedildi.

Hazırlanacak fezlekenin, Adalet Bakanlığı aracılığıyla TBMM Başkanlığı'na sunulacağı öğrenildi.

Türk, Nevruz etkinlikte yaptığı konuşmada, Öcalan için Mandela örneğini göstererek, ''Mandela yıllarca cezaevinde yattı. Mandela özgürleşince zenci-beyaz bir araya gelerek sorunu çözdü. Öcalan da Kürt halkı için önemlidir. Eğer sorunu çözmek istiyorsanız, Öcalan'ın özgürleşmesi gerekir'' demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...