TÜSİAD baskı ve yasaklardan şikayetçi

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, özel hayata yönelik baskı ve hukuk yoluyla gelen yasaklara dikkat çekerek, üretkenliğin bunların ortadan kalkmasıyla artacağını söyledi.

26.05.2011 - 01:45

TÜSİAD baskı ve yasaklardan şikayetçi

TÜSİAD Başknaı Ümit Boyner, Adana Genç İş Adamları tarafından dördüncüsü düzenlenen ‘İş ve Meslek Ödülleri’ töreninde konuştu.

Boyner, özel hayatların denetlenmesi ve ‘internet yasaklarında olduğu gibi’ hukuk yoluyla konan yasaklara değindi.

Temel hak ve özgürlükerin korunması gerektiğini belirten Boyner, sivil toplum örgütlerinin Türkiye’nin gelişimi için politika ve siyaset üretme sürecinde yer alması ve bu örgütlerin siyasi partilere eşit uzaklıkta durması gerektiğini söyledi.

Seçim öncesi meydanlarda ‘kaset’lerin konuşulduğu ve siyasetin bu kasetlerle şekillendirilmeye çalışıldığı iddialarının olduğu bir dönemde, TÜSİAD’dan da konuyla ilgili yeni açıklamalar geldi.

Adana Genç İş Adamları tarafından düzenlenen ödül gecesinde konuşan dernek başkanı Ümit Boyner şunları söyledi:

"Ekonomik dengelerin iyi gitmesi, yüksek büyüme oranlarının gerçekleşmesi, toplumu oluşturan bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin sağlandığı ortamda anlam kazanabilir.

Bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin güvencesi de yine hukukla belirlenir. Bu hukuk kurallarında eleştirdiğimiz yönler varsa bunların değişmesi için en önemli araç, demokratik katılımdır.

Devlet de bireyin temel hak ve özgürlüklerini ihlal eden durum ortaya çıkarsa bunları adalete teslim etmekle görevlidir.

Son dönemlerde özel hayatlarımızın denetlenmesi yönünde artan bir baskı hissediyoruz. Yasaklarla karşılaşıyoruz, bu yasaklar, internet yasaklarında olduğu gibi hukuk yoluyla hayata geçiriliyor. Oysa, sosyal ve demokratik temel hak ve özgürlüklerin korunduğu, baskıcı olmayan bir ortam yaratılması üretkenliğimizi artıracak, bizleri çok daha ileri noktaya taşıyacaktır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...