Ailesi müzisyen olduğu için müziğe doğuştan yetenekli ve ilgili olan Ayşe Gencer yedi ay önce bir arkadaşı sayesinde albüm yapmaya karar verdi. Hep dinleyerek büyüdüğü ve yaşamı boyunca keyifle icra ettiği caz standartlarından oluşan bir albüm düşündü; ama özellikle yıllardır dinlediği bir Antonio Carlos Jobim bestesi, "Luiza" adlı parça onun için çok önemliydi. Parçayı en doğru ifade ve telaffuzuyla söylemek istediği için Brezilya Başkonsolosu Michael Francisgepp'ten randevu aldılar, gerçek bir caz ve Jobim meraklısı olan Başkonsolos onlarla çok ilgilendi ve yardımını esirgemedi.

Babajım stüdyolarında yapılan ve 10 parçadan oluşan albümün kayıtlarını Can Aykal üstlendi. Düzenlemeleri ise Gencer’in eşi ve albümde trompet’i üstelenen İmer Demirer yaptı. Uzun süren miks ve mastering işlemleri ardından "Ayşe Gencer/ But Beautiful" ortaya çıktı ve albüm Mart ayı ortasında Aisha Records tarafından yayınlandı.

Ayşe Gencer, caz coğrafyamızda üç tarafı engin müzik denizleriyle kaplı bir yarımadaya benziyor; bir tarafı piyanist babası İlham Gencer, bir tarafı şarkıcı annesi Ayten Alpman, bir tarafı ise trompetçi eşi İmer Demirer.

Bütün önemli caz kulüplerinde yıllardır sahne alan, kadifemsi ve buğulu sesiyle caz standartlarını hepimize yeniden yeniden sevdiren Ayşe, gerek denizden gerek karadan yoğun bir şekilde gelen “albüm yap” baskılarına ancak buraya kadar dayanabildi ve sonunda hepimize “But Beautiful” dedi.

Aslında baskılar bir yana; repertuarın sonunda yer alan “Luiza”, Ayşe’nin yirmi yılı aşkın bir süredir sahnede seslendirdiği bu Antonio Carlos Jobim bestesi, bu albümün de hayata geçmesinin gerçek müsebbibi. En çok ondan etkilendiğinin ve sadece onu okumak pahasına bile olsa, bu çalışmayı gerçekleştirmeye değer olduğunu düşünen birinin albümü “But Beautiful”.

Sadece bu parça değil, Ayşe’nin tüm yorumları onun kadar samimi; Billie Holiday’e has sıcak bir dokunaklılık içinde alkol, duman ve melankoli kokulu.

İmer’in zarif düzenlemeleriyle, ruh dolu sololarıyla, birbirinden değerli usta emektar müzisyenin katkılarıyla nefes bulan “But Beautiful”, ülkemizde sadece caz standartlarından oluşan, özgün beste içermeyen bir repertuarla hazırlanmış ilk kadın vokal caz albümü.

Öyle ya da böyle; tutkuyla okunmuş, şarap gibi yıllanmış şarkılarla caz tarihimizdeki önemli eksik halkalardan birini tamamlayan bu albüme sahip çıkalım… (Murat Beşer)