Can Dündar ve Erdem Gül'ün başvurusu AYM Genel Kurulu'nda

Anayasa Mahkemesi, cezaevinde bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün bireysel başvurusunu Genel Kurul tarafından karara bağlanması için sevk etti.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 17.02.2016 - 12:18 | Son Güncelleme : 17.02.2016 - 14:18

Can Dündar ve Erdem Gül'ün başvurusu AYM Genel Kurulu'nda

Anayasa Mahkemesi (AYM), 84 gündür tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün bireysel başvurusunu bugünkü gündemine aldı.

Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, "Konunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanmasını" gerekli görerek dosyadan el çekti. Başvuru, Genel Kurul önüne götürülmek üzere sevk edildi.

Kasım ayından bu yana tutuklu olan Can Dündar ve Erdem Gül'ün başvurusunu, AYM Başkanı ile 12 üyenin katılımıyla toplanacak kurul karara bağlayacak.

Genel Kurulun gündemi Anayasa Mahkemesi Başkanı tarafından belirleniyor. Başkan Zühtü Arslan tarafından belirlenecek tarihte Erdem Gül ve Can Dündar'ın başvurusu ele alınacak.

RAPORTÖR "HAK İHLALİ VAR" DEDİ

Bu arada, başvuruyla ilgili heyete sunulan raportörün raporunda, "Gül ve Erdem'in haklarının ihlal edildiğine karar verilmesi" görüşünün yer aldığı öğrenildi.

Raporda, "Dündar ve Gül'ün, gazetecilik faaliyetinde bulunduğu, basın ve ifade özgürlüğü haklarının yanı sıra kişi özgürlüğü ve güvenliği haklarının ihlal edildiği" belirtilerek "İhlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesi" istendi.

"Gül ve Erdem'in tutukluluğunun hukuki olmadığı" görüşünün de savunulduğu raporda, tutukluluğun devamına ilişkin mahkeme kararlarındaki gerekçelerin açık ve yeterli olmadığı ileri sürüldü.

SİLİVRİ CEZAEVİ'NDELER

MİT TIR’larıyla ilgili haber ve görüntüler Cumhuriyet Gazetesi'nde yer almıştı.

Başlatılan soruşturma karşısında hakim karşısına çıkan Can Dündar ve Erdem Gül, 26 Kasım 2015’te tutuklanmıştı. İki gazeteci halen Silivri Cezaevi’nde bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...