Tutuklu gazetecilere özgürlük ödülü!

Uluslararası Basın Enstitüsü'nün 'Basın Özgürlüğü ve Diyalog Ödülü' Zeynep Oral'a verildi. Oral ödülü, Türkiye'de hapiste bulunan meslektaşları adına aldı.

Haberler 14.06.2011 - 23:41

Tutuklu gazetecilere özgürlük ödülü!

Merkezi Viyana'da bulunan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) tarafından, bu yıl ilk kez verilen 'Basın Özgürlüğü ve Diyalog Ödülü' gazeteci - yazar Zeynep Oral'ın oldu.

Viyana'daki tarihi Hofburg sarayında düzenlenen törende konuşan Oral, "Ödülü, 'de hapiste bulunan meslektaşlarım adına alıyorum" dedi.

"Bugün içimi acıtan bazı gerçekleri sizlerle paylaşmak istiyorum" diyen Oral, Türkiye'deki basın özgürlüğünden söz etti.

Ödülünü ev sahibi Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ve IPI Genel Direktörü Alison Bethel McKenzie'nin elinden alan Zeynep Oral şunları söyledi:

"Türkiye'de gazetecilik tahdit altındadır. 70'den fazla gazeteci hapistedir ve iki yılı aşkın süredir içerde olan gazeteciler vardır. Gazeteciler hakkında binlerce dava açılmıştır.

Bu arada, 7 bin kadar web sayfası yasaklıdır. 22 Ağustos'ta bu yasaklara ek olarak filtre uygulaması başlayacaktır. Bu da alternatif online gazetecilik için en büyük darbedir."

Oral, zaman zaman alkışlarla kesilen konuşmasını, "İşte bu baskı günlerinde IPI'nin Basın Özgürlüğü ve Diyalog ödülünü Türkiye'de hapiste olan tüm meslektaşlarım adına alıyorum" diyerek tamamladı.

ABDİ İPEKÇİ'YE TEŞEKKÜR
Salondaki 200 kadar konuk tarafından ayakta alkışlanan Oral, konuşmasında şunları da dile getirdi:

"40 yıl önce başladım meslek yaşamımdaki tek idealim, dünyayı değiştirmek, savaşın, açlığın, şiddetin, ırkçılığın, köktenciliğin ve her türlü ayırımcılığın olmadığı bir dünya yaratmaktı. Diğer bir amacım da daha iyi bir insan olmak ve çevremi mutlu kılmaktı.

Yıllar içinde bu hedeflerin kolay kolay yerine getirilemeyeceğini anlayınca dünyayı değiştirmek yerine insanların düşüncelerini ve ilişkilerini değiştirebilmek için çaba harcadım.

Bu çerçevede, Margerita Papandreu ile Kardak krizi sırasında elele vererek eğitim aldık ve ön yargıları kırmak için çalıştık. Sorunların şiddet olmadan çözümlenebileceğini ortaya koyduk.

Bu nedenle bugün bu ödülü alırken Margerita Papandreu ile birlikte kurduğumuz WİNPAECE (Kadın girişimi) emeği geçen Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs'ın iki tarafındaki tüm kadınlara teşekkür ediyorum. Bugün aramızda olmayan anneme ve (efsanevi editörüm) Abdi İpekçi'ye teşekkür ediyorum.

Sayfa Yükleniyor...