Tutuklu İranlı yönetmenlere Cannes jesti

Cannes Film festivali tutuklu İranlı yönetmenler Cafer Panahi ve Muhammet Rasulov'un filmlerini programa alarak onurlandırdı.

13.05.2011 - 10:19

Tutuklu İranlı yönetmenlere Cannes jesti

Farklı suçlamalarla yargılanan İranlı yönetmenlerin altı yıl hapisleri isteniyor. Bu yönetmenlerden Panahi İran rejimini eleştirileriyle de öne çıkıyordu. Festivalde Panahi'ye Fransa Sinema Yönetmenleri Birliğinin Carrosse d'Or (Altın Fayton) ödülü de verilecek.


Festivalin büyük kategorisi olan Altın Palmiye'de (Palme d'Or) Türkiye'den de yönetmen Nuri Bilge Ceylan 'Bir Zamanlar Anadolu'da' ile yarışıyor.

Bu yıl 64'sü yapılacak Cannes Film Festivali 22 Mayıs akşamı ödüllerin açıklanacağı törenle sona erecek. Jüri başkanlığını ünlü oyuncu Robert de Niro'nin üstlendiği festivalde jüri üyeleri arasında Uma Thurman ve Jude Law gibi isimler de var.

Festivalde Prenses Diana'nın bir paparazzi tarafından çekilen ölüm anının yer aldığı bir belgeselde gösterilecek. 90 dakikalık filmde Dodi ve Diana çiftinin kaza geçirdikleri Paris'teki tünelden çıkarılışları yakın plan siyah beyaz karelerle gösteriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...