'Tutuklu vekile 'olay bitti' demek için erken'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, tutuklu milletvekilleriyle ilgili soruna çözüm arayışı konusunda, ''Bir formül üzerinde mutabık kalınırsa, netice alınabilir. Ama şu anda 'olay bitti' demek için henüz erken'' dedi.

Anadolu Ajansı 26.04.2012 - 16:10

'Tutuklu vekile 'olay bitti' demek için erken'

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüştü. Ergin, yaklaşık 20 dakika süren görüşme sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ergin, görüşmeyle ilgili sorulara, ''Sayın Başkan kendi görüşmelerini yapmıştır. Bundan sonra AK Parti Grubu'nun görüşleri ve diğer partilerin yaklaşımları değerlendirilecek. Bildiğim kadarıyla, formülasyon üzerinde çalışıyorlar. Orada uygulanabilir bir formül oluşturulur ve üzerinde mutabık kalınırsa netice alınabilir. Ama şu anda 'olay bitti' demek için henüz erken diye düşünüyorum'' diye konuştu.

''Uzlaşma metni teknik açıdan incelenecek mi?'' sorusuna Ergin, ''Bunu teyit etmek durumunda değilim. Sayın Meclis Başkanımızın yürüttüğü bir süreç... Sayın Başkan, çalışmalarla ilgili olarak zaman zaman bizim de görüşümüze müracaat ediyor. Bu noktada bilgilerin tamamı kendisindedir. Ama biz bu süreçte yapabileceğimiz bir katkı varsa, onu sunmaya çalışıyoruz'' karşılığını verdi.

Ergin, ''CMK 100'de bir istisna getirilmesini nasıl buluyorsunuz?'' sorusuna, ''Böyle bir teklif mi gelmiş? Şu an ben Sayın Başkan'ın diğer parti gruplarıyla konuştuğu hususlarla ilgili herhangi bir beyanda bulunma noktasında değilim. Bu benim açımdan doğru bir şey olmaz. Netice itibarıyla sürece katkı sunmak istiyorsak, sürecin, görüşmelerin akışına uygun davranmamız gerektiğini düşünüyorum. Makul noktaya gelinme ihtimalinden bahsedildi. Bu noktaya gelinebilir ise bir netice alıcı formül ortaya çıkabilir. Ama şu an için 'bu formül ortaya çıkmıştır' demek için henüz erken'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...