Tuvaletin duvarına 2 bin yıllık rölfey (1134 parça tarihi eser)

İstanbul'da 3 adrese düzenlenen operasyonda, 1134 parça tarihi eser ele geçirildi. Daha önce de gözaltına alınan kişinin, evindeki tuvaletin duvarına 2 bin yıllık rölyef astığı belirtildi.

Anadolu Ajansı 10.01.2020 - 07:36

Tuvaletin duvarına 2 bin yıllık rölfey (1134 parça tarihi eser)

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçmiş dönemde evinde çalıntı tarihi eserlerle yakalanan bir kişinin yine çok sayıda tarihi eseri, yasa dışı olarak topladığı istihbaratı üzerine çalışma başlattı.

Yapılan teknik ve fiziki takip ile istihbarat çalışmalarının ardından 8 Ocak'ta Şişli'de 3 adrese düzenlenen operasyonda şüpheli A.E.G. gözaltına alındı.

Adreslerde yapılan aramalarda 1134 parça tarihi eser bulundu.

Ele geçirilenler arasında, MÖ. 2 binli yıllara ait olduğu tahmin edilen eserler, Meryem Ana, çocuk İsa ve havarilerin resmedildiği ikonalar, Selçuklu motiflerinin işlendiği şamdanlar, Osmanlı, Anadolu medeniyetleri ve Ermeni eserleri ile kültür varlıklarından sökülme steller, sikke, çini ve bordürler de yer alıyor.

Şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

BİN PARÇALIK TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞI

TUVALETE 2 BİN YILLIK RÖLYEF ASMIŞ

Milliyet gazetesinden Ferit Zengin'in haberine göre, evinin her yerinden tarihi eser fışkıran A.E.G.'nin, tuvaletinin duvarına Roma dönemine ait 2 bin yıllık rölyef astığı öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...