İstanbul Tuzla'da, hırsızlık şüphelisinin ateş açması sonucu yaralanan polis memuru Battal Yıldız (31), kaldırıldığı hastanede şehit oldu.

Alınan bilgiye göre, sabaha karşı, İçmeler mevkisinde yaşanan hırsızlık ihbarını değerlendiren polis memuru Battal Yıldız ile hırsızlık şüphelisi arasında kovalamaca yaşanmış, bu sırada zanlının ateş açması sonucu yaralanan Yıldız, Pendik Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

Yıldız, buradaki müdahaleyle rağmen kurtarılamadı. Şehit polis memurunun cenazesinin, incelemenin Adli Tıp Kurumu'na gönderileceği öğrenildi. Şüpheli ise olaydan kısa süre sonra yakalandı.

ZANLININ 28 SUÇTAN KAYDI ÇIKTI

Tuzla'da meydana gelen olayın ardından gözaltına alınan Hikmet S., Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra tekrar Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Şüpheli Hikmet S.'nin, yarın adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

"Hırsızlık" ihbarı üzerine Tuzla'daki adrese gelen polis memuru Yıldız'ı göğsünden vuran Hikmet S.'nin, "ev ve iş yerinden hırsızlık", "uyuşturucu madde bulundurmak ve kullanmak", "ruhsatsız silah bulundurmak", "yaralama" ve "yağma" gibi 28 suçtan emniyette kaydı bulunduğu bildirildi.

ŞEHİT POLİS MEMURU İÇİN TÖREN

Şehit polis memuru Battal Yıldız için tören düzenlendi. Yıldız'ın görev yaptığı Tuzla İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen törene, şehidin babası Ali, annesi Kezban, ağabeyi Mustafa, eşi Emine ve oğlu Hasan İlyas Yıldız, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, İlçe Emniyet Müdürü Müslüm Kahraman, şehidin mesai arkadaşları ve vatandaşlar katıldı. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım da çelenk gönderdi.

Törende konuşan İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan, bu dünyadaki görevini onurlu ve şerefli şekilde tamamlayan Battal Yıldız'ın, artık emniyet teşkilatının şehitler ordusunda bir nefer olduğunu söyledi.

Her nefsin bir gün ölümü tadacağını ancak önemli olanın bu ilahi emrin geldiği ana kadar yapılanlar olduğunu belirten Çalışkan, "Ben şuna inanıyorum ki her bir polisimizin yaptığı görev ibadet yerindedir. İnsanlara yardım etmek, kendini savunamayacak durumda olanların yanında durmak, zalimlerin karşısına dikilerek onları alaşağı etmek, insanların malını, canını ve ırzını korumak, kollamak gibi görevler, bir polisin günlük hayatının sıradan bir parçalarıdır. Böylesine önemli ve kutsal bir mesleği hakkıyla yaparak, nihayetini şehadetle taçlandıranlara selam olsun. Bundan sonra da herkes bilsin ki Türk polisi görevini en iyi şekilde yaparak, zalimlere gün yüzü göstermeyecek, bu toplumun birliğini ve dirliğini bozmak isteyenlere fırsat vermeyecektir" diye konuştu.

Çalışkan, vatanının huzur ve güvenliği için can veren şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek, sözlerini tamamladı.

Konuşmanın ardından, Tuzla Müftüsü Aşır Durgun tarafından dua edildi. Vali Şahin ve Çalışkan ile diğer protokol üyeleri, başsağlığı diledikleri şehidin yakınlarını teselli etmeye çalıştı.

Şehidin yakınlarının ayakta ayakta durmakta güçlük çektiği ve tabuta sarılarak uzun süre ağladıkları görüldü.

Törenin sonunda, tekbirlerle cenaze aracına kadar omuzlarda taşınan Yıldız'ın cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Konya'nın Akşehir ilçesine gönderildi.