Tuzla'da yine ölüm

Tuzla'daki kızak kaldırma sırasında halat koptu, vinçten düşen parça başına isabet eden işçi hayatını kaybetti. Omzundan yaralanan 1 işçi de hastaneye kaldırıldı.

27.05.2010 - 12:34

Daha önceki ismi Selahattin Arslan olan, ancak daha sonra adı Astaş olarak değiştirilen tersanede, sabah saatlerinde seyyar kızağın vinçle kaldırılması sırasında kaza meydana geldi.

Astaş Tersanesi'nin arızalı olan vincinin yerine, hemen yanındaki Gemtiş Tersanesi'nin vinci kullanılarak kızağın kaldırıldığı ve 15-20 işçinin de destek olmaya çalıştığı sırada, halatın koptuğu ve vincin bomunun, işçilerden 23 yaşındaki Metin İnanır'ın başına, Ramazan Kocatepe'nin de omuzuna düştüğü belirtildi.

İnanır'ın olay yerinde hayatını kaybettiği, omuz bölgesinde kırıklar oluşan Kocatepe'nin de yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Cesedi morga kaldırılan İnanır'ın evli ve eşinin 3 aylık hamile olduğu kaydedildi.

Bu arada, kaza nedeniyle tersanede çalışmalara ara verildi.

Limter-İş Sendikası Başkanı Kamber Saygılı, Astaş Tersanesi'ndeki vincin arızalı olması dolayısıyla, hemen yakınındaki Gemtiş Tersanesi'ndeki vincin, seyyar kızağı kaldırmak için kullanıldığını söyledi.

Kullanılan vincin kızağın yakınına getirilmeyerek, olduğu yerden kullanıldığını, bu nedenle dengesizlik oluştuğunu, 15-20 işçinin yardım etmesine rağmen halatın koparak bomun işçilerin ölümüne neden olduğunu belirten Saygılı, ''Kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulama. İş kurallarına uyulmayarak yapılan bir durum'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...