İlişkili Haberler

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Tuzla'da bazı mahalleleri etkileyen ve çok sayıda kişinin hastaneye başvurmasına neden olan kimyasal kokuya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, Adli Tıp Kurumu'ndan alınan raporda 4 vidanjörden çok sayıda kimyasal atığın döküldüğü tespit edildi.

Alınan bilgiye göre, 25 Aralık 2017'de ilçede yayılan ağır kokunun kaynağının ve sorumlularının belirlenmesi için Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma sürüyor.

Soruşturma kapsamında, kokuya neden olan atık su hattına kaçak drenaj yapılmasına ilişkin sahaya döküm yaptığı yönünde tespiti bulunan 20'nin üzerinde vidanjörden alınan örneklerin incelenmesi için Adli Tıp Kurumu'ndan istenen rapor savcılığa ulaştı.

Raporda, 4 vidanjörden alınan örneklerin, olay yerinden alınan numunelerle uyuştuğu ve çok sayıda kimyasal atığın döküldüğü kimyasallar arasında insan sağlığına zararlı kimyasal madde bulunduğu yönünde tespit yapıldı.

Savcılığın olayla ilgili yürüttüğü soruşturma devam ediyor.

VATANDAŞIN İHBARIYLA ORTAYA ÇIKTI

Tuzla'da 25 Aralık 2017'de akşam saatlerinde bazı mahallelerde sebebi bilinmeyen ağır bir koku alan vatandaşlar, ilgili kurumlara ihbarda bulunmuş, durumun bildirilmesi üzerine bölgeye gelen ekipler, kokunun kaynağının belirlenmesi için çalışma başlatmıştı.

Yoğun koku şikayetleri üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, incelemeler sonucu söz konusu kokunun atık su kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı duyurulmuştu.