TV'de biri sizi arıyor!

İnternet üzerinden bedava telefon görüşmesi sağlayarak çığır açan Skype, yeni video görüşme ve panel TV arayüzüyle kendini aştı.

08.01.2010 - 10:44

TV'de biri sizi arıyor!

'Telefon' sözcüğü bugün kullandığımız mobil iletişim cihazlarını temsil etmekte nasıl eksik kalıyorsa, 'televizyon' sözcüğü de yakında evlerimizde kullandığımız görüntü panellerini anlatmakta zorlanacak. Son örneklerden biri de internet üzerinden bedava telefon görüşmesi sağlayarak telekomünikasyonda çığır açan Skype uygulamasının yeni 'televizyon' arayüzü.


Yüz yüze çevrimiçi görüşme olanağı oldukça popüler olan Skype, bu yeteneği panel TV'lere uyguladı. Halen PC’lerde 720p HD (yüksek çözünürlüklü) video çağrılarını destekleyen Skype yazılımı, internet bağlantılı geniş ekran TV’lerde de çalışmaya başladı.

Yazılım son Windows sürümü üstünde 1280 x 720 çözünürlükte 720p HD kalitesinde video çağrısını saniyede 30 kareye kadar yükseltiyor. Yani kanepenizde yayıla yayıla LCD televizyonunuzun ekranında gördüğünüz sevdiğinizle uzun uzun bedava görüşme yapabiliyorsunuz. Aynı anda birden fazla kişiyle görüşebildiğinizi de elbette hatırlatmak gerek.

Bu bedava 'lüks' için kullanıcıların yüksek hızda genişbant bağlantısı (örneğin 1mbps ve üstü), yeni bir HD webcam (örneğin Microsoft LifeCam Cinema HD), 1,8 GHz çift çekirdekli işlemciye sahip bilgisayar (örnek çok) ve Skype Windows 4.2 Beta edinmeleri gerekiyor.

Las Vegas'taki CES fuarında Skype CEO’su, elbette biraz dramatize ederek, şöyle diyor: “Torununuzun gözlerindeki ışıldamayı veya en yakın arkadaşınızın nişan yüzüğünün taşını yakından görebildiğinizi düşünün. Skype mühendislerinin ve donanım ortaklarımızın yaratıcılığı sayesinde bu senaryolar şimdi pahalı cihazlar veya yazılımlar satın almadan mümkün.”

YENİ HD WEBCAM'LER
Bu arada FaceVsion ve In Store Solutions şirketleri, CES’te Skype video çağrısı kurmak için optimize edilmiş yeni web kameraları tanıttı.

Bunların özelliği HD video çağrı imkanını ve Skype kullanımını mümkün olduğunca çok kişiye yaymak amacıyla video kodlamalarını kendilerinin yapıyor olması. Başka deyişle Skype onaylı bu HD web kameraları veri işlemeyi sistem içinde yaparak (onboard), HD videoyu kodlamak için yüksek performanslı PC kullanmaya gerek bırakmıyor.

FaceVsion web kameraları, mikrofonlusu 99, mikrofonsuzu da 69 dolara Şubat 2010'da dünyada piyasaya sürülecek. In Store Solutions’un HD kodlamalı web kameraları FREETALK® HD PRO ($120) ve FREETALK® HD PRO PLUS ($140) da Mart 2010 tarihinde kullanıcıyla buluşacak. Gerek faceVsion ve gerekse FREETALK web kameraları (skype.com/shop) adresinde Skype Shop’tan online satın alınabilecek.

LG Inifinia serisi, internet bağlanabiliyor ve Skype HD yazılımı yüklü geliyor. LG Inifinia serisi, internet bağlanabiliyor ve Skype HD yazılımı yüklü geliyor.

SKYPE DESTEKLİ TV'LER YOLDA
Elbette işin bir de televizyon tarafı var. Skype entegre edilmiş geniş ekran HD televizyonlarda ortak olarak şu Skype özellikleri bulunuyor:

LG ve Panasonic firmaları şimdiden bazı modellerini Skype entegre edilmiş olarak sunmaya başladı. Skype yazılımı, Panasonic’in 2010 VIERA CAST destekli HDTV ve LG’nin NetCast Entertainment Access taşıyan 26 yeni LCD ve plazma HDTV ürün hatlarına entegre ediliyor.

Her iki ürün hattının 2010 yılının ortalarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. LG ve Panasonic, Skype video çağrıları için optimize edilmiş ve ek aksesuar olarak televizyonlara takılabilen özel tasarımlı HD web kameraları da sunacak. Bu web kameraları 720p HD destekli olup odanın içindeki sesleri ve görüntüleri alabilecek kapasitede mikrofonlara ve optik cihazlara sahip. Kameraların bu televizyonlarla birlikte ücretsiz verilip verilmeyeceğini henüz bilmiyoruz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...