Twitter mesajı için yazılı savunma

Twitter’a yazdıkları nedeniyle hakkında dava açılan ünlü piyanist Fazıl Say, ilk kez hakim karşısına çıktı. Yazılı savunma yapan Say, “Halkımı dini değerler üzerinden aşağıladığımı iddia etmek çok yanlış” ifadesini kullandı.

18.10.2012 - 09:34

Twitter mesajı için yazılı savunma

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerlerini alenen aşağılama" suçlamasıyla 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle ilk kez hakim karşısına çıktı.

Fazıl Say, Ömer Hayyam'a ait olduğunu söylediği bazı dizeleri Twitter'da paylaşmış ve 3 kişi şikayetçi olmuştu.

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Say'ı gönüllü olarak savunan 25 avukat hazır bulundu.

Duruşmada, kimlik tespiti yapılan Fazıl Say, müzisyen olduğunu belirterek, gelirinin belirsiz olduğunu söyledi.

'MESAJIMDA HAKARET YOK'
''Twitter'de yazmış olduğum hiçbir yazı, kullandığım hiçbir ifadede hakaret, aşağılama amacım yoktur'' diyen Say, aksine, yazılarının iyice incelenmesi durumunda, dini değerleri istismar eden ile dini değerlerden rant sağlamaya çalışan kişilerden rahatsızlık duyduğunu ifade ettiğini bildirdi.

Say, sayfadaki yazılara kendi iradesi dışında hiç kastetmediği anlamların yüklendiğini savunarak, ''Kullandığım ifadeler çarpıtılmıştır. Bu çarpıtma, benim iradem dışında, şahsım hedef gösterilerek meydana getirilmiştir. Bu durumdan sorumlu tutulmam mümkün değildir'' ifadesini kullandı.

‘HESABIM KAMUYA AÇIK DEĞİL’
Dilekçesinde, yaklaşık 800 yıl önce yaşayan Ömer Hayyam'a ait olduğu düşünülen ve sosyal paylaşım sitelerinde birçok kişi tarafından paylaşılan ifadelerin suç duyurusu konusu yapıldığını öne süren Say, şunları belirtti:

''Söz konusu tüm yazılar, kendi hesabımda yer almakta ve bunlar sadece beni özel olarak takip etmek isteyip de sayfamı ziyaret eden kişiler tarafından görülebilmektedir. Başka bir deyişle hesabım kamuya açık değildir. Sadece özel olarak takip etmek isteyenler görebilmektedir. Öyleyse kapalı ortamda paylaştıklarımdan rahatsız olan var ise yapması gereken yazdıklarımı takip etmemekten ibarettir.

'HİÇ KİMSEYİ ŞİDDETE ÇAĞIRMADIM'
Tüm bunlar dikkate alındığında, 'halkı kin veya düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçu'nu işlememin söz konusu olamayacağı ortadadır. Benim yaptığım, bir sanatçı ve birey olarak düşüncelerimi Twitter adlı sosyal paylaşım sitesinde beni takip edenlerle paylaşmaktan ibarettir. Hiç kimseyi şiddete çağırmadığım, kamu barışını tehlikeye düşürmediğim açıktır.''

‘HALKIMI DİNİ DEĞERLER ÜZERİNDEN AŞAĞILAMADIM’
Say, Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ederek ülkesine hizmet ettiğini bildirerek, ''Halkıma gece gündüz hizmet vermeye gayret ederken, halkımı tüm dünyada en iyi şekilde temsile uğraşırken, halkımı dini değerler üzerinden aşağıladığımı iddia etmek çok yanlıştır'' ifadesini kullandı.

Kendisini suçlayanların, özgür düşüncesini engellemeye çalıştığını ve dini değerlerin baskı altına alınarak korunamayacağını kaydeden Say, kendisine yönelik ''baskı ve tehditler''in dini değerlere zarar verdiğini ve kamu barışını bozduğunu savundu.

SANATÇILARDAN DESTEK
Bu arada, Fazıl Say'ın duruşmasını izlemek ve destek olmak için aralarında sanatçı ve yazarların da bulunduğu birçok kişi adliyeye geldi.

Adliye önünde bekleyenler, ''Sanata evet, savaşa hayır'', ''Evrensel nefesiniz Fazıl Say'ın nefesini kesemezsiniz'', ''Fazıl Say yalnız değildir'' pankartları açtı.

Eyleme, Tarık Akan, Bülent Kayabaş, Selçuk Yöntem, ''Odatv'' davasının sanıklarından Barış Pehlivan ile birçok sanatçı ve yazar destek verdi.

Fazıl Say'a destek için adliyeye gelenler arasında bulunan Almanya Parlamentosu Milletvekili Sevim Dağdelen, yaptığı açıklamada, ''Türkiye'deki ifade özgürlüğü konusunda kaygılarımız var. Buraya 102 parlamento üyesini temsilen geldim. Fazıl Say hakkında açılan dava geri alınmalıdır. Bunun yanında birçok tutuklu gazeteci var. Bunların da serbest bırakılması gerekmektedir. Say davası, bir simgedir. Bu nedenle bu duruşmaya destek olmak için geldim'' dedi.

Mahkemeye yazılı savunmasını sunan Fazıl Say, duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti. Hakim, sanık Fazıl Say'ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek, duruşmayı 18 Şubat'a erteledi.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşma öncesinde aralarında Tarık Akan, Rutkay Aziz, Bülent Kayabaş ve Selçuk Yöntem'in de bulunduğu çok sayıda sanatçı ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri adliye önünde Fazıl Say'a destek olmak için toplandı.

Adliye önünde toplanan topluluk "Fazıl Say yalnız değildir", "Özgür sanat özgür dünya", "AKP sanatçıyı rahat bırak" yazılı pankart ve dövizler taşıdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...