NTV

'Twitter ve Facebook hesabım yok'

Anadolu Ajansı

Türkiye

CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak önerdiği İhsanoğlu, adına pek çok sahte Twitter hesabı açıldığını belirterek, "Gerçek Twitter ve Facebook hesabım yok. Önümüzdeki günlerde açacağız" dedi.

İhsanoğlu, Cuma namazını kılmak için Yeniköy Çarşı Merkez Camisi'ne gitmek üzere Sarıyer'deki evinden çıktığı sırada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ne için dua edeceğini sorması üzerine İhsanoğlu, "Cuma günü herkes dua eder. Mümin insanlar her zaman dua ederler, beş vakit namazlarında, cuma günü, özel günlerde dua ederler. Duasız gün, bereketsiz gün demektir" diye konuştu.

İhsanoğlu, oturduğu siteye giren ve bir süre sonra çıkan eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun oğlu Murat Aksu ile ne görüştüğüyle ilgili soruyu yanıtsız bıraktı.

Ardından cami çıkışında açıklamalarda bulunan İhsanoğlu, kendi ismiyle pek çok sahte Twitter hesabı olduğunu belirterek, "Twitter ve Facebook hesabım yok. Önümüzdeki günlerde açacağız. Adıma açılan profillerle ilgili yasal başvuruları yapacağız. Gerçek Twitter hesabını biz basına bildiririz. 'Bizim hesabımız budur, onun dışındakiler yanlıştır, hacktir' deriz. Bunları bilin" dedi. 

İhsanoğlu, bir gazetecinin, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün cuma namazı için Yeniköy Çarşı Merkez Camisi yerine son anda başka bir camiye gittiğini" ifade etmesi üzerine, "Bilmiyordum. Sizden öğrenmiş oldum. Ben genellikle burada kılıyorum evde olduğum günlerde" şeklinde konuştu.

'TARİHİ BİR DÖNEM YAŞIYORUZ'
Yapılan yazılı açıklamayla sürecin önemine de değinen İhsanoğlu, Cumhurbaşkanının ilk kez halk
tarafından seçileceği tarihi bir dönemi yaşadıklarını belirtti.

Adaylık hususunda farklı görüşlere sahip siyasi partiler arasında anlayış birliğinin oluşması ve toplumun her kesimini kapsayan büyük bir uzlaşmanın ortaya çıkmasını mutlulukla karşıladığını belirten İhsanoğlu, "Bu uzlaşmanın odak noktasında bulunuyor olmaktan ve şahsıma gösterilen bu yüksek teveccüh ve güvenden dolayı milletimize şükranlarımı sunuyorum" ifadesini kullandı.

"İçinden geçmekte olduğumuz bu tarihi süreçte, ülkemizin esasihtiyacı, cumhuriyetimizin temel niteliklerinin korunarak, birlik ve beraberliğimizin huzur, kardeşlik ve toplumsal barış ortamıyla yenidentaçlanmasıdır" açıklamasını yapan İhsanoğlu, şunları kaydetti:

"Hiç kimsenin kendisini öteki hissetmediği, tüm vatandaşlarımızın hürriyet ve refahının hukuk devleti tarafından teminat altına alındığı, herkesin haklarının eşitlik ilkesi çerçevesinde adil bir şekilde korunduğu, saygın ve güçlü bir Türkiye özlemini kalbimizde hissediyoruz. Bu kapsamda ekibimizle birlikte hazırlık çalışmalarını başlatmış bulunmaktayız. Adaylık süreci resmiyete kavuşmasından sonra, belirlediğimiz program çerçevesinde kampanyamız fiilen başlayacak ve ülkemizin her tarafında milletimizle buluşarak, bu tarihi yolculuğa birlikte çıkacağız. Bu bağlamda medya ve basın kuruluşlarıyla düzenli bir ilişki kurularak kamuoyunu aydınlatma ve bilgilendirme faaliyetleri başlayacaktır. Milletimizin her kesiminden bu tarihi uzlaşmaya ve şahsıma gösterilen büyük alakaya bir kez daha teşekkür eder, tüm vatandaşlarımıza sevgi ve saygılarımı
sunarım."