ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), dün yaptığı açıklamayla artık Twitter kullanıcılarınn bilgilerini üçüncü parti sitelerle paylaşıp paylaşmama konusunda kendi kararlarını verebileceklerini belirtti. New York’da düzenlenen ve internet gizliliği konulu konferansta konuşn FTC teknoloji şefi Ed Felten, Twitter’ın, geçtiğimiz yıl Mozilla internet tarayıcısı tarafından sunulan “Do Not Track (Takip Etme) içeriğine katıldığını söyledi.

Do Not Track, internet kullanıcılarının kişisel bilgileri ve internetteki faaliyetleri hakkında bilgi toplayan üçüncü parti çerezleri bloke ediyor. Twitter’da bu içeriği aktif etmek için, kullanıcıların Mozilla Firefox üzerinde Do Not Track içeriğini seçmesi gerekiyor. Apple’ın Safari ve Microsoft’un Internet Explorer tarayıcılarında da benzer ayar yapılabiliyor.

FTC, Twitter’ın Do Not Track’e katılmasıyla internet kullanıcılarının online takip üzerinde daha fazla kontrol sağlayacağını ifade ederken, diğer şirketlerinde bu içeriği aktif etmelerini istedi.


ÇEREZLER GELİR İÇİN ÖNEMLİ
İnternet şirketlerinin elde ettikleri bilgileri nası korudukları konusu, son yıllarda ABD’de büyük denetimlerin gerçekleştirilmesine neden oldu. Google ve Facebook, FTC ve diğer denetim kurumlarının incelemelerine maruz kaldı.

Facebook, gelirini ağırlıklı olarak reklamlardan ve üçüncü parti uygulamalardan elde ederken, her iki alanda karını maksimum kılmak için elde ettiği verileri kullanıyor. Google’da rakibine benzer bir iş modeli kullanıyor.

Twitter ise elde ettiğ bilgileri, kullanıcıların sunduğu hizmetlerle nasıl etkileşime girdiğini, web trafiğini izlemek ve ürünlerini geliştirmek için kullanıyor. Mozilla’nın verdiği bilgiye göre, Do Not Track içeriğini müşterilerinin yüzde 9’u tercih ediyor. Bu içeriğin en çok tercih edildiği ilk üç ülke Hollanda, Fransa ve ABD.