Twitter’da kayıp sözcük 'flotilla'

İsrail'in kanlı baskınına uğrayan Özgürlük Filosu'nun İngilizce adındaki 'flotilla' sözcüğü Twitter'ın arama motorunda görünmüyor!

31.05.2010 - 12:36

Gazze’ye insani yardım taşıyan ve İsrail askerleri tarafından saldırıya uğrayan Freedom Flotilla, Twitter’ın ‘en popüler sözcükler’ listesinde uzun süre görünmedi! Dahası öğle saatleri itibarıyla Twitter’daki arama motoruyla 'flotilla' sözcüğü aratıldığınsa sonuç alınamadı.

Twitter sayfasındaki arama kutusuna ‘flotilla’ sözcüğü girilip bu sözcüğün geçtiği twitlerin sıralanması istendiğinde sonuçlar verilmiyor, mevcut sayfada herhangi bir değişiklik olmuyor. Sözcük hashtag (konu etiketi) komutuyla (#) arandığında da uzun süre sonuç alınamadı.

Halbuki Twitter’daki trendleri ölçen Trendistic sitesine göre son 32 saattir Twitter’da ‘flotilla’ sözcüğü geçen twitlerin sayısı ilk üç içinde bulunuyor. Google Trends de sözcüğü günün en popüler 3. sözcüğü olarak belirledi.

Twitter'da açılan FreedomFlotilla hashtag'i öğle saatlerinde listeye girebildi. Ancak ayrı aratıldığında 'flotilla' sözcüğü hala sonuç vermiyor.

İnternette yayımlanan bazı yorumlara göre sorun iddia edildiği gibi sansürden değil, Twitter algoritmalarının sözcüğü spam olarak algılamış olmasından kaynaklanıyor. ABD'de bugün resmi tatil olduğu için sözcüğü spam grubundan çıkaracak personel de olmadığından sorun geç farkedildi.

Akşamüstü itibarıyla #GazaFlotilla ve #FreedomFlotilla konu etiketleri aramalarda görünmeye başladı.

Gazze'ye yardım taşıyan Freedom Flotillo - Barış Filosu- adındaki 'flotillo', 'küçük filo' anlamına geliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...