Twitter'dan Öcalan mesajı verdi

Genel af tartışmaları sosyal paylaşım sitesi twitter'a taşındı. CHP lideri, PKK'nın koşulsuz olarak silah bırkması halinde genel affın düşünülebileceğini belirterek "Bu durumda bile Öcalan için bir af sözkonusu değildir" dedi.

Haberler 28.08.2010 - 13:30

Twitter'dan Öcalan mesajı verdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da dünden itibaren sosyal paylaşım sitesi twitter'da hesap açtı. Günlük programlarını twitter'dan duyuran Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin mesajlar da veriyor.

Genel af tartışması ile ilgili olarak CHP lideri "Genel af PKK'nın tümden kendini tavsiye etmesi halinde sözkonusu olabilir. Bu durumda bile Öcalan için bir af sözkonusu değildir" dedi.

3 Ağustos 2002'de idam cezasının tümüyle kaldırıldığını ve Öcalan'ın durumunun o zamanki hükümet döneminde netleştirildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, yapılan düzenlemeye göre
idam cezası müebbet hapis cezasına dönüştürülen terör suçlularının ölünceye kadar hapiste kalacağına dikkat çekti.

CHP Genel Başkanı "Yani PKK tümden silah bıraktığında çıkarılacak bir genel afta dahi Öcalan'ın müebbet hapislik hali devam edecektir" dedi.

Kılıçdaroğlu'na bugün Kayseri mitingine giderken otobüste gazeteciler twitter'daki açıklamalarını sordu. CHP Genel Başkanı, şunları söyledi:

''Terör suçlarından müebbet hapse mahkum olanlar af yasaları çıksa bile ömür boyu hapiste kalırlar diye bir hüküm var. Dolayısıyla bizim düşündüğümüz, 'toplumsal barış, toplumsal uzlaşma sağlandığı zaman bir genel af tartışılabilir, görüşülebilir' derken biz normalde barışın, huzurun egemen olduğu, çatışmanın olmadığı, PKK'nın koşulsuz silah bıraktığı, siyasal partilerin, toplumun, sivil toplum kuruluşlarının, meslek kuruluşlarının 'Artık yeter, bu ülkede devlet kin tutmaz, bir barış sağlandı, terör bitti, huzur içindeyiz, herkes ekmeğini alın teriyle kazandı, evine götürdü, artık bir genel affı düşünebiliriz' diye düşünürlerse biz de CHP olarak buna katkı vermeye hazırız diye açıklama yaptık. Dolayısıyla bunu Adalet ve Kalkınma Partisi hemen kaptı, acaba buradan 'Terör örgütüne af getirecek mi' ya da 'Abdullah Öcalan bu aftan yararlanacak mı' diye.

Böyle bir düşüncemiz yok, bugüne kadar böyle bir düşünceyi hiç seslendirmedik. Ama AKP daha önce parlamentoya getirdiği bir yasa tasarısında terör örgütü liderlerine af getiren bir madde koymuştu. Biz ona şiddetle itiraz ettik. O yasa teklifi halen Başbakanlığın internet sitesinde duruyor. Dolayısıyla bizi suçlamak yerine bizi anlamalarını istiyoruz. Ama bizi anlamak istemiyorlar. Halka, her gittikleri yerde bilgi kirliliği yaratarak bizi suçluyorlar. Biz ne söylediğimizi biliyoruz. Aklımız başımızda."

Sayfa Yükleniyor...