Üç depremzedeye 7’şer ay hapis

Kocaeli’nde Arızlı Irak Konutları'ndan çıkartılma kararını protesto ederken polise mukavemette bulunduğu belirtilen 3 depremzedeye 7 ay 15'er gün hapis cezası verildi. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geride bıraktı.

21.06.2011 - 16:41

Kocaeli’nde Arızlı Irak Konutları'ndan çıkartılma kararını protesto protesto ettikleri sırada polise fiili mukavemette bulunan 3 depremzede 7 ay 15'er gün hapis cezasını çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geride bıraktı.

Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, polise fiili mukavemette bulunduğu iddia edilen ve tutuksuz yargılanan depremzedeler Orçun Demir, Recep Uğur, Recep Or ve Canan Yamak ile avukatı Mehmet Ümit Erdem katıldı.

Savunma yapan avukatlar, sanıkların beraatlerini talep etti.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan hakim, sanıklar Recep Uğur, Recep Or ve Canan Yamak'ın normal tepkinin dışına çıkmak suretiyle görevli polis memurlarına slogan dışında fiili mukavemette bulunduklarına hükmederek sanıkların 9'ar ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Sanıkların duruşmadaki iyi hallerini göz önünde bulunduran hakim, cezayı 7 ay 15 güne indirdi. Hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına karar veren hakim, ayrıca sanıkların 5 yıl adli denetime tabi tutulmasına hükmetti.

Sanıklardan Orçun Demir ise polis memurlarına karşı mukavemette bulunduğuna dair yeterli delil bulunmadığından beraat etti.

12 Nisan 2010'da Kocaeli Valiliğinin Arızlı Irak Konutları'nda kalan depremzedeler için verdiği tahliye kararını protesto eden aralarında depremzedelerin de bulunduğu bir grup, polise mukavemette bulunmuş, olaylarda bir polis memuru ile bazı eylemciler yaralanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...