Üç lider mini zirvede golleri konuştu

Başbakan Erdoğan, Rusya Başbakanı Putin ve İtalya Başbakanı Berlusconi ile telekonferansla yaptığı mini zirvede futbol da konuşuldu.

Anadolu Ajansı 22.10.2009 - 18:30

Üç lider mini zirvede golleri konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutunda Rusya'da bulunan Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve İtaya Başbakanı Silvio Berlusconi ile telekonferans yöntemiyle görüştü.

Rusya Başbakanı Putin, Başbakan Erdoğan ile görüşmekten çok memnun olduğunu ifade ederek, ''Size ve Türk hükümetine almış olduğunuz karardan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Yeni boru hattının kurulmasıyla ilgili, Karadeniz'in dibinden Rusya'dan Bulgaristan'a Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgesinden boru döşemeye izin verdiğiniz için'' dedi.

Türkiye'den geçerek Karadeniz'den Akdeniz'e uzanan Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesine ilişkin anlaşmanın İtalya'da imzalandığını anımsatan Putin, Kazakistanlı yetkililerle görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Türkiye'deki temaslarının sürdüğünü hatırlatan Vladimir Putin, Kazakistanlı yetkililerin ortak çalışmaya hazır olduklarını ifade ettiklerini kaydetti. Putin, bu projenin çok önemli katkılar sağlayacak uluslararası bir proje olacağını ve Avrupa'daki enerji güvenliği açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı.

Putin'den sonra İtalya Başbakanı Berlusconi de sözlerine, ''Seni selamlıyorum değerli arkadaşım. Tabii sözü aldığında artık dün akşamki Milan'ın Real Madrid'e karşı zaferini de kutlarsınız'' diye başladı.

Başbakan Erdoğan da, telekonferans sistemiyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki lidere, ''Değerli dostlar, sevgili Putin, sevgili Silvio, öncelikle sizleri Türkiye'den en samimi duygularımla selamlıyorum. Sevgili Silvio'yu da ayrıca Milan'ın galibiyeti nedeniyle de tebrik ediyorum'' diye seslendi.

Türk hükümeti ile çalışmanın çok kolay olduğunu dile getiren Putin, ''Silvio az önce futboldan bahsetti. Bizim de bununla ilgili söyleyecek bir şeyimiz var. Birkaç gün önce bizim Tataristanlı Rubin takımı çok büyük başarı elde etti. Dünya tarafından çok takdir edilen bir Barcelona takımı üzerinde büyük bir başarı elde etti ve zafer gölünü attı. Onlara da teşekkür etmek istiyorum'' diye konuştu.

GÖKDENİZ'LE BAŞARIYI ELDE ETTİK
Putin'in ardından söz alan Berlusconi, ''İspanya ile uluslararası ilişkide bulundular'' dedi. Bunun üzerine Putin, ''Ben özellikle söyledim bu çok saygı değer bir kulüp, Rusya'da da pek çok kişi bu takımı çok tutuyor ciddi anlamda destekliyor ama bizim Rubin takımımız bu seferlik biraz daha güçlü çıktı ve tekrar söylüyorum futbolcunun gölüyle bu başarı elde edildi'' dedi.

Berlusconi'nin, ''İspanya Başbakanı ile ilişkileri düzeltmek gerekecek'' sözleri gülüşmelere neden oldu. 3 ülke arasında yürütülen enerji projelerinin bütün Avrupa'nın güvenliği için son derece önemli olduğuna işaret eden Berlusconi, ''Geçen sene biz soğuğu hissettik, Rusya'nın verdiği gazı kesmesi dolayısıyla. Yeni hatlar, yeni imkanlar sayesinde hem akaryakıt, hem doğal gaz çeşitlendirilmesi olacak ve daha üst güvenliğe ulaşmış olacağız'' diye konuştu.

Putin'in daveti üzerine Başbakan Erdoğan, en kısa zamanda Moskova'da olacağını söyledi. Erdoğan, ''Gerek Güney Akımla ilgili atılan adım, gerekse Mavi Akım 2 ile ilgili atılacak adımların planlanması devam ediyor. Verilen sözlerin yerine gelmesi ayrı bir mutluluk'' dedi.

Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesinin dünyaya çok ciddi bir güç katacağına ve zemin oluşturacağına dikkat çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

ZAPATERO ÜZÜLMEMİŞTİR!
''Rubin takımının aldığı neticede temennim o dur ki sevgili Zapatero üzülmemiştir. Bunlar futbolun kaderidir. Gökdeniz'in galibiyet gölünü atması beni de ayrıca mutlu etti, bir Türk futbolcunun bu gölü atması sevindiricidir. Bu futboldaki gelişmeler inanıyorum ki aramızdaki sevgi bağlarını da güçlendiriyor, dayanışmayı da güçlendiriyor.''

Erdoğan, yakın bir zaman sonra İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile İtalya'da bir araya geleceklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...