Üç parti 7 maddede anlaştı

Mini anayasa için bir araya gelen AK Parti, CHP ve MHP, 7 madde üzerinde mutabakat sağladı. Buna göre Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay, kaldırılacak.

NTV Haber 23.09.2016 - 17:25 | Son Güncelleme : 23.09.2016 - 18:14

Üç parti 7 maddede anlaştı

AK Parti, CHP ve MHP temsilcileri mini Anayasa değişkliği için biraraya geldi. Temsilciler toplantı sonrası basın açıklaması yaptılar. Yapılan açıklamada üç partinin 7 madde üzerinde uzlaşmaya vardığı bildirildi.

Basın açıklamasında AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, "Bugün itibariyle partilerimizin görevlendirdiği 3 uzlaşma komisyonu üyesi olarak çalışmalarımızı tamamladık. Uzlaştığımız maddeleri, yaptığımız çalışmaları, değerlendirmeleri sayın genel başkanlarımıza ileteceğiz ve sayın genel başkanlarımızın yapmış olduğu çalışmalar, yapacakları değerlendirmeler sonrasında da bunun yasalaşacağını, kanunlaşacağını ve ilk etapta Meclis açıldığında gündeme geleceğini düşünüyoruz. Mevcut anayasadaki 7 maddede uzlaşma sağladık. Bu birkaç madde daha artabilir ya da farklı değişiklikler de olabilir." dedi.

AK Partili Gül'den sonra söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, "Mini anayasayla ilgili komisyon olarak yapacağımız çalışmayı tamamladık. 7 maddede mukabata vardık. Mukabata varmadan önce birçok maddeyi elden geçirdik. Bu 7 maddenin dışında da başka maddelerde de mutabakat olabileceği düşüncesi oluştu. Bu çalışmalarımızı genel başkanlarımıza aktaracağız. CHP olarak en başından beri bir tutumumuz vardı. Anayasa hazırlarken bizim düşüncemiz meclisteki bütün partilerin dahil olmasını düşünüyorduk. Arkadaşlarımızla samimi bir çalışma yürüttük bütün açıklığıyla düşüncelerimizi ortaya koyduk. Arzumuz bağımsız ve tarafsız bir yargı yaratıp siyasette uzlaşıyla birşeyler yapılabildiğini göstermek istiyorduk. İki partiden arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül (ortada), CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan (solda) ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak (sağda)
AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül (ortada), CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan (solda) ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak (sağda)

MHP Milletvekili Mehmet Parsak konuşmasında, "13'ünde başladığımız çalışmaları 9 toplantılık bir süreci tamamlamış oluyoruz. Şimdilik en az 7 maddeyi mütabakatla sonuçlandırmış oluyoruz. Arkadaşlarımızın dediği gibi ileride başka bazı maddeler üzerinde de uzlaşılabileceğini büyük bir inançla ifade ediyorum. Bu çalışma müşterek bir teklife dönüşecektir. Bizim değerlendirmelerimizde, üzerinde mütabakat sağladığımız çerçevede yargı merkezli olmak üzere başka maddelerde de mütabakata vardığımızı belirtmek istiyorum. Diğer partiden arkadaşlarıma gösterdikleri uzlaşmadan dolayı teşekkür ediyorum. Bunun neticesinde ortaya çıkacak değişikliklerin Türkiye'ye hayırlı olmasını Allah'tan niyaz ediyorum" ifadelerine yer verdi.

KABUL EDİLEN 7 MADDE NELERİ İÇERİYOR?

4 madde askeri yargıyla ilgili. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay'ın kaldırılmasında uzlaşıldı. İlgili maddeler Anayasa’dan çıkarılacak.

Uzlaşılan bir diğer madde; mevcut Anayasa’da yargı yetkisi başlığındaki 9'uncu madde ve mahkemelerin bağımsızlığı başlığını taşıyan 138'inci madde oldu. İki maddeye de 'tarafsızlık' kelimesinin eklenmesi kararlaştırıldı.

Tüm teşkilatlarıyla İçişleri Bakanlığı’na bağlanan Jandarma Genel Komutanı'nın, MGK'dan çıkartılması konusunda uzlaşma sağlandı

Kritik başlıklarsa liderlere bırakıldı. Anlaşılan 7 maddeye, avukatlığın anayasal unsur olması başlığının da eklenebileceği belirtiliyor.

Milletvekili seçimlerinin 4 yıldan 5 yıla çıkarılmasıyla ilgili değişiklik konusunda da liderlerin tavrı bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...