Üç partinin Meclis Başkanı adayı belli oldu

CHP, HDP ve MHP, ilk iki turu 30 Haziran'da yapılacak Meclis Başkanlığı seçimi için adaylarını belirledi. AK Parti’nin adayı ise henüz açıklanmadı.

Haberler - ntv.com.tr 24.06.2015 - 16:30

Üç partinin Meclis Başkanı adayı belli oldu

TBMM’nin 25. döneminin açılması ve milletvekillerinin yemin etmesinin ardından gözler Meclis Başkanlığı seçimine çevrildi.

Başkanlık için ilk isim açıklayan parti HDP oldu. Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş, partisinin adayının Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat’ı (72) olduğunu açıkladı. Fırat, AK Parti kurucuları arasında yer almıştı.

CHP de yemin töreni sırasında Meclis’e geçici başkanlık yapan Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ı (77) aday olarak belirledi. Baykal’ın seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi tartışmalara neden olmuştu.

CHP’nin ardından MHP de adayını açıkladı. Geçen yılki Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve MHP’nin ortak çatı adayı olan İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu (72), Meclis Başkanlığı için yarışacak.

AK Parti ise Meclis Başkanı adayını henüz açıklamadı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, başkan adayını belirlemek için milletvekillerinden görüşlerini istiyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanı sıra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın da adı adaylık için geçiyor.

İLK İKİ TUR 30 HAZİRAN'DA

Aday olmak isteyen milletvekillerinin 27 Haziran’a kadar başvuru yapması gerekiyor.

Başkanlık seçiminin ilk iki turu 30 Haziran Salı yapılacak. Eğer bu turlarda başkan seçilemezse 1 Temmuz Çarşamba günü 3. ve 4. gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek.

Sayfa Yükleniyor...