Uçak kazasının sırrını karakutu çözecek

Hollanda Ulaştırma Bakanı, düşen THY uçağıyla ilgili NTV’ye konuştu. Bakan, olayın karakutunun incelenmesiyle aydınlatabileceğini söyledi.

Haberler 25.02.2009 - 18:58

Uçak kazasının sırrını karakutu çözecek

İstanbul’dan Amsterdam'a giden THY uçağının inişe geçtiği sırada düşmesiyle ilgili, en yetkili isimlerden biri olan Hollanda Ulaştırma Bakanı Camiel Eurlings, NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Bakan, Hollandalı yetkililerin kazada 9 kişinin öldüğü, 6'sı ağır 84 kişinin de yaralandığını açıklamasının ardından, en son bilgilerin ne olduğu sorusuna, "60’ı aşkın yaralı var ve bunların hepsi gözetim altında. 15’i aşkın yaralının durumu ciddi. 9 kişiyi kaybettik. Kazayla iligli elimizden gelen en iyi çalışmayı yürütüyoruz. Ölü sayısının artmaması bunların başında geliyor" dedi.

Türk halkına başsağlığı diliyen Eurlings, “Bir kaza olduğunda odak nokta oldukça fazla insanı kurtarmaktır. Kaza sonrası da yaralılar hastenelere yerleştirildi. Şunu da belirtmek isterim ki Schiphol Havaalanı’nın çok güvenlidir. Etrafında güvenlik bölgesi var. Bütün uluslararsı kurallara uygun bir havalimanı” dedi.

KARAKUTUNUN İNCELENMESİ
Bir ekibin kurulduğunu ve resmi icelemenin başlatıldığını söyleyen Eurlings, “Ekibin başında uçak kazaları konusunda oldukça yetkin bir profesör var. Karakutu ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Teknik konuşar ve iniş anıyla ilgili çalışmalar yapılacak" dedi.

Eurlings, Türk kamuoyunda kazanın nedenleriyle ilgili birçok spekülasyon olduğu ve kendisinin net bir açıklama yapıp yapamayacağı sorusuna, "Yanlızca profesörün söylediklerini anlatabilirim. Uçakla çok modern bir. Başka nedenler olabilir. Belki yeterli ölçüde bilgi yok karakutu incelenmeli" şeklinde konuştu.

Eurlings, "Böyle anlarda çok fazla söylenti olması sorunlardan biri. İnceleme yapmalıyız. Bunların hepsi spekülasyon. Yakıtla ilgili de bu konu konuşuluyor. Biz ölü sayısının artmaması için elimizden geleni yapmalı ve bu konuları uzmanlara bırakmalıyız" dedi.

Sayfa Yükleniyor...