Uçak neden düştü?

Amsterdam'da düşen THY uçağının kara kutusu inceleniyor ancak kazayla ilgili 7 ayrı iddia ortaya atıldı.

Haberler - NTV Haber 25.02.2009 - 21:01

Uçak neden düştü?

Hollanda’daki uçak kazasında 9 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından şimdi herkes uçağın neden düştüğünü merak ediyor. Uçağın düşüşüyle ilgili 7 ayrı iddia ortaya atıldı.


İddia 1 - Pilotaj hatası

Kazayla ilgili ilk akla gelen iddialardardan biri pilotaj hatasıydı. Pilotu tanıyanlar "O en iyi pilotlardan biriydi" diyerek bu iddiayı reddetti.

İddia 2 - Eğitim uçuşu yapan pilotun hatası

Düşen uçakta bir de eğitim alan pilot vardı. İkinci iddiaya göre bu pilot uçağı yere indirmek istedi ancak tarlaya doğru gidince, kaptan pilot gazı açıp yükselmeye çalıştı ve uçağın kuyruk kısmı yere çarptı.

İddia 3 - Uçağın sol motoru düştü

Bir Hollanda televizyonuna göre de piste 2 kilometre kala uçağın sol motoru düştü. Bu yüzden pilot kontrolü kaybetti ve uçak toprak alana çakıldı.

İddia 4 - Uçağın 2 motoru birden durdu

Bir iddiaya göre de piste az bir mesafe kala uçağın iki motoru aynı anda arızalanıp durdu. Bu yüzden zorunlu iniş yapıldı.

İddia 5 - Motora kuş girdi

Hollandalı bazı yetkililere göre de inişe yakın uçağın motorlarından birine kuş girdi ve pilot zorunlu iniş yaptı.

İddia 6 - Uçağın yakıtı bitti

Bir iddiaya göre de küresel ekonomik kriz önlemleri çerçevesinde az yük yaratması ve daha az masraf olması için uçak daha az yedek yakıtla uçtu. Ve benzini bittiği için düştü.

İddia 7 - Uçak türbülansa girdi

Konuşulan iddialardan biri de uçağın türbülansa girdiği ve şiddetli sarsıntı sonucu pilotun uçağı kontrol edemediğiydi.

FELAKETİ SON ANDA ÖNLEDİ
Uçağın "sert inişi" tüm uzmanlar tarafından "pilotun başarısı" olarak nitelendi. Tekirdağ uçağının kaptan pilotu Tahsin Arısan, pilotların duayeniydi. Arısan, mutlak bir faciayı önledi ve yolcuların büyük bölümünün kurtulmasını sağlayacak biçimde uçağı indirmeyi başardı.

Arısan da, yardımcı pilot Murat Sever de Hava Kuvvetleri kökenliydi. İki yıldır Türk Hava Yolları’nda çalışan iki pilot da binlerce saatlik uçuş tecrübesine sahipti. Diğer yardımcı pilot Olgay Özgür ise 1980 doğumluydu ve henüz mesleğin başındaydı.

Sayfa Yükleniyor...