Uçak Teknolojisi ve Araba Tasarımı Dizüstü Bilgisayara İlham Verince

Samsung'un Tasarım Ödüllü Yeni Nesil 9 Serisi Dizüstü Bilgisayarlarında Hafiflik, Güç ve Tasarım bir arada

Haberler 23.05.2011 - 09:26

Uçak Teknolojisi ve Araba Tasarımı Dizüstü Bilgisayara İlham Verince

Tüketici elektroniği ve bilgi teknolojilerinin lider ismi Samsung’un 9 Serisi yeni dizüstü bilgisayarları; tasarımı ve inceliği ile görenleri büyülüyor. 2010 yılında IDEA Awards ve International Forum Design’dan ‘en iyi tasarım’ ödülü alan Samsung 9 Serisi; teknik ve estetik birçok özelliği ile teknoloji tutkunlarının yeni gözdesi olacağa benziyor.

Teknik özellikleri yanı sıra dayanıklı yapısı ile de dikkat çeken 9 serisi, çok gelişmiş uçakların yapımında kullanılan ve alüminyumun iki katı daha güçlü olan duralimun maddesinden yapıldı. İnce, dayanıklı, 13,3 inç rahat taşınabilir yapısı ve akıcı hatlarıyla tıpkı bir spor arabanın aerodinamik tasarımından esinlenmiş gibi. Güçlü tasarımının yanı sıra, inceliği, daha uzun ömürlü bataryası ve 16 milyon renk veren, 400 nit parlaklığa sahip ‘SuperBright Plus’ ekranı ile de fark yaratıyor.

Profesyonelliğiyle gurur duyan ve en iyisini isteyenler için tasarlandı.

Samsung 9 Serisi dizüstü bilgisayarların tasarımcısı Yeowan Yun, bu estetik mucizesi bilgisayarı anlatırken şelaler, nehirler ve akıcı hatları olan mimari eserler gibi pek çok şeyden esinlendiğini söylüyor. İyi bir tasarımın kullanıcısına aynı zamanda iyi bir de hikaye anlattığını düşündüğünü söyleyen Yun, bu serideki hikayenin hız, şıklık ve bilgelik olduğunu sözlerine ekliyor.

Yeowan Yun yeni Samsung 9 Serisi’nin tasarım süreçlerine ilişkin sorularımızı yanıtladı:

- 9 Serisi’nin tasarımında temel aldığınız ana konsept neydi?

9 Serisi’nin tasarımında akıcı hatları baz aldık. Tasarımı yaparken akışkan hatların sofistike güzelliğine vurgu yapmak ve bunu göstermek istedim. Çünkü bu akışkan hatlarla hız ve gücü en üst seviyeye taşıyabiliyoruz. Ben buna “aerodinamik tarz” diyorum. 9 Serisi’nin pürüzsüz ve ince tasarımına baktığınızda siz de aerodinamik yapının kattığı o akışkan hatları görebileceksiniz.

- 9 Serisi’ni, hangi kullanıcı profilini düşünerek tasarladınız?

Bu ürün aslında her zaman profesyonelliği ile övünen, her zaman hayatta en iyiyi yapmayı amaçlayan ve asla daha azıyla yetinmeyenler için tasarlandı.

- Bu tasarım için size kim, ya da ne ilham verdi?

Bu tasarımı yaparken spesifik olarak etkilendiğim bir kişi ya da bir obje olmadı. Nehirlerden, şelalelere kadar akıcı bir çok elementten, akıcı hatlları olan mimari eserlere kadar birçok şeyden etkilenerek tasarladım.

- 9 Serisi’nin tasarımında “duralumin” materyalini kullandınız. Kullanımda sizi zorlayan tarafları oldu mu bu materyalin?

Duralumin güçlü, güvenilir ve hafif bir madde ve çok gelişmiş uçakların yapımında kullanılıyor. Bu nedenle premium bir dizüstü bilgisayar için biz de bu maddeye çok güvendik. Ama buna rağmen bizi zorlayan tarafları da oldu. Bunlardan bir tanesi bu güçlü maddenin karmaşık üretim süreciydi. Daha önce bu madde hiç bir dizüstü bilgisayar üretiminde kullanılmadı. Biz de bu nedenle en iyi sonucu alana kadar uzun ve yoğun bir test süreci geçirdik.

- Tasarıma son halini vermek ne kadar zamanınızı aldı?

Her şeyi hesaplayarak söyleyecek olursam, tüm tasarım süreci bir yılımızı aldı. Çünkü kendimizi yüksek standartlara göre hazırladık, bu nedenle başlangıçta belirlediğimiz konsepte ve standarta ulaşmak zaman aldı.

Samsung 9 Serisi Hakkında;

0,64 inch inceliği, 13 inç ekranı ve 1,31 kg. ağırlığı ile Samsung 9 serisi şu ana kadar dünyada kendi kategorisinde var olan en ince ürün olma özelliğine sahip. İkinci nesil Intel işlemci ve Hızlı Başlatma özelliği, kullanıcıların 12 saniye içinde çalışmaya başlayabilmelerini, Windows’a 20 saniyeden daha kısa bir sürede erişimlerini ve gerçek bir mobil yaşam tarzına sahip olmalarını sağlıyor.

9 Serisi dizüstü bilgisayarın batarya süresi ise sıradan dizüstü bilgisayar pillerinin üç katına çıkıyor. Samsung’un optimize edilmiş batarya şarj teknolojisi PowerPlus, dizüstü bilgisayarın güç tasarruflu lityum-polimer piliyle uyum içinde pil ömrünü uzatıyor.

16 milyon renk veren, 400 nit parlaklığa sahip ‘SuperBright Plus’ ekranı ile Samsung 9 Serisi dizüstü bilgisayar, görüntüleri gerçek hayattaki ile aynı kalitede yansıtıyor. Dizüstü bilgisayarın canlı renk üretimi ve Süper Kontrast oranının (1 300:1) yanı sıra, bilinen ekranların iki katı olan bu ekran özelliği, onu piyasadaki en güzel ekranlardan biri yapıyor.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, Samsung 9 serisi çok da dayanıklı bir dizüstü bilgisayar. Alimunyumun iki katı daha güçlü olan ve çok gelişmiş uçakların yapımında kullanılan Duralumin maddesinden üretilen 9 serisi, 13,3 inç rahat taşınabilir yapısı ve akıcı hatları ile bir spor arabanın aerodinamik tasarımdan esinlenmiş gibi.

9 Serisi dizüstü bilgisayarın batarya süresi ise sıradan dizüstü bilgisayar pillerinin üç katına çıkıyor. Samsung’un optimize edilmiş batarya şarj teknolojisi PowerPlus, dizüstü bilgisayarın güç tasarruflu lityum-polimer piliyle uyum içinde pil ömrünü uzatıyor.

Samsung Electronics Türkiye BT Ürünleri Satış ve Pazarlama Müdürü Barış Kestep yeni modelle ilgili açıklamasında, “Samsung 9 Serisi ile birlikte pazardaki en ince ve en hafif ürünü yaptık. Bu premium ürünle birlikte bir dizüstü bilgisayarda estetik duruşu, performansı ve hafifliği biraraya getirdik. Bu yeni ürünümüzle de pazar liderliğini korumaya devam edeceğiz.” dedi.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Sayfa Yükleniyor...