İngiliz havayolu firması EasyJet, volkanik patlama kaynaklı küller nedeniyle uçuşların aksamasını büyük ölçüde ortadan kaldıracak yeni bir teknolojiyi uçaklarında kullanmaya başladı.

Norveç Hava Araştırma Enstitüsü NILU’den Dr. Fred Prata tarafından geliştirilen AVOID (Havadaki Volkanik Nesneleri Tespit Etme) sistemi, temel olarak uçağa yerleştirilerek hem pilota hem de havayolunun uçuş kontrol merkezine görüntüler aktaran ve kızılötesi teknolojisini de içeren bir sistem.

Söz konusu görüntüler pilotun 5 bin ve 50 bin fit arasındaki irtifalarda uçağın 100 kilometre ötesindeki kül bulutlarını görebilme olanağı tanıyor. Bu sayede pilotlar uçağın rotasında herhangi bir kül bulutuna denk gelmemelerini sağlayacak değişiklikler yapabiliyor.

Konsept bugün ticari havayollarında standart olarak kullanılan radarlara çok benziyor, ancak onlardan farklı olarak kül bulutlarını da tespit edebiliyor.

Sistem pilotları bilgilendirirken, havayolunun yerdeki ofisinde de AVOID teknolojisi bulunan uçaktan gelen gerçek zamanlı veriler sayesinde kül bulutunun aslına uygun görüntüsünün elde edilmesi mümkün hale geliyor. Bu sayede daha önce volkanik patlamalar nedeniyle uçuşa kapatılan geniş hava sahalarında büyük bir azalma meydana geleceğinden yolcuların uçuşlardaki kesinti nedeniyle yaşadıkları sıkıntı da asgari düzeye inecek.

“Bu lider teknoloji tıpkı bir gümüş kurşun gibi” diyen easyJet CEO’su Andy Harrison, volkanik kül bulutlarından kaynaklanan ve daha önce baş edilmesi mümkün olmayan büyük ölçekli uçuş kesintilerinin artık tarih olacağını belirtti.

İngiliz Sivil Havacılık Kurumu CAA’nın Başkanı Andrew Haines de havacılık camiasının bu tür yenilikçi çözümler geliştirmesinin arkasında olduklarını ve bu konuda her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti.

Airbus firmasının easyJet adına AVOID sistemini test etmeye yönelik ilk uçuşları iki ay içerisinde Airbus 340 model bir test uçağı kullanılarak gerçekleştirilecek. Bu testlerin sonuçlarına bağlı olarak easyJet de sistemi yeteri sayıda uçakta kullanmaya başlayarak kül kaynaklı uçuş kesintilerinin önüne geçmeyi planlıyor.