Uçakta düzene uymayanlara ceza yağacak

Uçaklarda kural tanımaz yolcuları yeni dönemde büyük cezalar bekliyor. Ocak'tan itibaren, ''sigara içen, yerine oturmayan, elektronik cihaz çalıştıran ve kemerini bağlamayan yolculara" 1000 lira para cezası verilecek. Hava araçlarına lazer tutanların cezası ise 10 bin lira olacak.

Haberler - NTV Haber 29.12.2013 - 13:42

Uçakta düzene uymayanlara ceza yağacak

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Yönetmeliği kural tanımaz yolcuyu, ''Uçağa binişten, kapıların açılışına kadar, düzenini veya güvenliğini tehlikeye atacak hareketlerde bulunan, uçaktaki malzemelere zarar veren, kurallara ve mürettebatın uyarılarına uymayan kişi'' olarak tanımladı.

Yolcunun ihlali tutanakla tespit edilecek. Bu kapsamda, uçakta sigara içen, yerine oturmayan, emniyet kemerini bağlamayan, baş üstü dolabını kapatmayan ve taşınabilir elektronik cihazları çalıştırmaya devam eden yolculara bin lira idari para cezası verilecek.

Yönetmelik kapsamında, hava araçlarına lazer tutanlara ise 10 bin lira idari para cezası verilecek.

1 Ocak'tan itibaren geçerli yönetmeliğe göre, ile uçuş izni almadan iniş yapan şirketlere, eksikliklerini kayıtlarına işlemeyen ve yetkisiz personelle bakım sertifikası veren kuruluşlarına, yetkisiz öğretmen kullanan uçuş eğitim organizasyonlarına da 10 bin lira ceza uygulanacak.

Limitlere aykırı alkol kullanan uçuş personeli ve eğitmeni de 5 bin lira ceza ödemek zorunda kalacak.

Sayfa Yükleniyor...