Moskova - Şam uçuşu esnasında Ankara’ya indirilen uçağın içinde ne vardı?

Türk tarafından gelen açıklamalar, 'meşru olmayan unsurlar' şeklinde iken, Suriye ve Rusya uçakta silah ya da teçhizat olmadığı iddiasında.

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Atilla Sandıklı, NTV yayınında olası ihtimaller üzerine konuştu; ‘istihbaratın kimden gelmiş olabileceği’ sorusuna da, "ABD ya da NATO’dur diye düşünüyorum" yanıtını verdi.

Sandıklı, "Suriye askerleri nokta hedef atmada sıkıntı yaşıyor ve sekmeler sonucu Türkiye’de ölümler yaşandı. Hatta öyle ilkel yönetemler kullanıyorlar ki TNT koyarak atıyorlar. Uluslararası toplum ve Türkiye sapmalara tepki gösterdi.

'Ne oldu da Suriye hedef bulmada zorlanıyor?' sorusuna verilecek yanıt, güdümlü füzelerle ilgili malzemelerde eksiklik yaşamaları olabilir. Tapalarda, güdüm sistemiyle ilgi elektronik sistemlerde sıkıntı yaşıyor olabilirler ve uçakta bunlar olabilir diye düşünüyorum" dedi.

İSTİHBARAT KİMDEN?
"Bu gibi durumlarda çok güvenilir ve kesin istihbarat olmalı" diyen Sandıklı, "ABD ya da NATO’dan gelirse güvenilirdir ve anında reaksiyon gösterilir Bu kadar hızlı reaksiyon göstermemizin nedeni de bu olmalı" şeklinde konuştu.

F-16’LARIN İNDİRMESİ
Suriye uçağını F-16’ların indirmesiyle ilgili de Sandıklı, "Normal uygulanan bir sistem. Bizim havaalanlarında bekleyen uçaklarımız vardır. Kriz durumunda anında havalanmaya hazırdırlar. Kriz çıkar çıkmaz hareket geçirilen normal bir sistemdir. Askeri amaçla kulanılan değil, sivil havacılıkta ihlali önlemek için uygulanan bir sistem" ifadelerini kullandı.