Uçarken uyuyan kuş

Tüm ömrünü uçarak geçiriyor... Sadece üremek için konuyor... Baharın habercilerinden... Ebabil kuşu...

Anadolu Ajansı 30.03.2010 - 12:20

Uçarken uyuyan kuş

Yaşayan Bahar kampanyası başımızın üzerinden geçip giden kuşları tanıtıyor... İşte onlardan biri... Ebabil...

Ebabiller aslında kahverengidir, fakat gökyüzünde uçarlarken siyah görünürler. Uzun, bumeranga benzer kanatları, kısa ve çatallı kuyrukları vardır.

Ebabilleri, kırlangıçla karıştırabilirsiniz. Fakat kırlangıçlar gibi uçarken kanatlarını kırmazlar. Ayrıca onları kırsal bir alanda görmek de imkansızdır. Yuvalarını çatıların gizli yerlerinde yaparlar ve yuvalarına çok hızlı girip çıkarlar.

Bazı ebabillerin 21 yıl yaşadığı gözlenmiştir. Bu kadar küçük bir kuş için bu oldukça uzun bir süre değil mi?

Ebabil görmek için yaz aylarında gökyüzünün çok yükseklerine bakmalıyız. Ebabiller asla kırlangıçlar gibi teller gibi yerlere tünemezler. Onları, özellikle akşam üstü çatıların ve evlerin üzerinde çılgınca çığlıklar atarak hızla uçarken görebilirsiniz. Ebabiller mükemmel uçan kuşlardır. Yaşamlarının büyük bir kısmını uçarak geçirirler. Sadece üremek için bir yere konarlar. Uçarken uyurlar!

Ebabilleri en kolay şehirde, binaların arasında görebilirsiniz. Yuvalarını binalardaki çatlaklara, havalandırma boşluklarına, çatı aralarına yaparlar. Yuva yapmak için uçarken rasgele topladıkları tüy, ot ve tohumları kullanırlar. Unutmayın, ebabilleri şehirlerde görmek kolay ama kırsal alanlarda görmek oldukça zordur. Kırsal bir alanda ebabil gördüğünüzü düşünüyorsanız, büyük bir olasılıkla kırlangıç görmüşsünüzdür. Kırlangıç ve ebabil birbirlerine oldukça benzer olan türlerdir.

Ebabiller Avrupa’ya Mayıs’ın başında gelir ve genellikle iki hafta içinde, oldukça hızlı bir şekilde tüm kıtaya yayılırlar. Türkiye’nin bir çok yerinde ürerler. En çok sayıda ebabiliyse Mardin şehrinde görmeniz mümkün. Kışı geçirmek için Afrika’nın güneyine geri dönerler.

Avrupa’daki ebabillerin sayısı iyi durumda. Durumları iyi olmasına rağmen yine de ebabillerin yuvalarını ve yaşam alanlarını koruyarak onlara yardım edebilirsiniz. “Kuşlara Yardım Edelim” bölümüne bakarak kontrol ederek nasıl yardım edebileceğinizi görebilirsiniz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...