Ücretsiz konuşturan uygulama rahatsız etti!

Wi-Fi ve 3G şebekesi üzerinden bedava telefon görüşmesi olanağı veren yeni iPhone uygulaması, kullanıcının büyük ilgisini çekerken bazı ülkelerde telekom operatörlerinin şikayetlerine hedef oluyor.

15.12.2010 - 11:30

Ücretsiz konuşturan uygulama rahatsız etti!

Skype benzeri Viber uygulamasıyla konuşmalar telefon operatör sistemleri yerine genişbant internet ağları üzerinden gerçekleştiği için ücretsiz yapılabiliyor. Bedava telefon konuşması sağlayan uygulamayı bugüne kadar 1 milyondan fazla iPhone kullanıcısı indirdi.

Türkiye’de uygulamayı iPhone’una indiren bir kişi aradığı kişinin telefonunda da eğer Viber uygulaması yüklenmiş ise ister yurt içi ister yurt dışı telefon konuşmalarını herhangi bir ücret ödemeden yapıyor. Uygulama, adres defterinde bedava konuşmanın sağlanabileceği diğer Viber sahiplerinin numaralarını da gösteriyor. Bağlantıdaki ses kalitesinin de normal telefonlardan daha iyi olduğu belirtiliyor.

Viber iPhone uygulaması yüklenip ilk kez çalıştırıldığında, üyelik için cep numarası girilmesi gerekiyor. Sunucu kısa süre içinde girilen numaraya bir SMS ile şifre gönderiyor. Şifre uygulamaya girildiğinde Viber kurulmuş oluyor.

Özellikle Wi-Fi ağlarının çok yaygın olduğu ABD, Avrupa ve Uzak Doğu'da, Viber'ın normal telefon arayüzü ve numaralarını kullanarak ücretsiz görüşme yaptırması, bazı telekom operatörlerini düşündürüyor. İddialara göre bazı operatörler, Viber uygulamasını devre dışı bırakmayı denemek üzere yasal açıklarını arıyor.

Bunların başında da operatörlerin verdiği numaraların Viber tarafından iletişimde kullanılıp kullanılamayacağı, numara haklarının kime ait olduğu yolundaki incelemeler geliyor.

Viber'ın yapımcısı, uygulamanın yakında Blackberry ve Android uyumlu edisyonlarının da çıkacağı belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...