Heykeltraş Mehmet Aksoy’un avukatı Turgut Kazan, Erzurum İdare Mahkemesi'nde “İnsanlık Anıtı” heykelinin yıkım kararının iptali için dava açtı.

Avukat Kazan, 1. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na verdiği dilekçede, Kars Belediye Meclisi'nin çoğunluk oyuyla aldığı yıkım kararının durdurulmasını istedi.

Turgut Kazan'ın dilekçesinde, Anayasa'nın 64'üncü maddesindeki "Eser sahibinin izni olmadan, eserde en küçük bir değişiklik yapılamaz" ifadesiyle Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 17'inci maddesinde yer bulunan "Malik eseri bozamaz ve yok edemez" ifadesi yer aldı.

Avukat Turgut Kazan, 1. İdare Mahkemesi Başkanlığı'na verdiği dilekçede Kars Belediye Meclisi'nin çoğunluk oyuyla aldığı yıkım kararının durdurulmasını istedi.

Kazan, “Bir sanat eserini yıkmayı çağ dışı bir anlayış olarak, yasaya aykırı bir yaklaşım olarak görüyorum ve zaten öyle görünmesi gereki” diye konuştu.

Heykelin yıkılmamasını isteyen Kazan “Türkiye'de eğer hukuk devleti yaşayacaksa bu heykeli ya da bu İnsanlık Anıtı'nı kimse yıkamayacaktır'' dedi.

“İnsanlık Anıtı” ve çevresinde inceleme yapan Turgut Kazan, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş'un iddia ettiği gibi heykelin bulunduğu alanın sit alanı olmadığını savundu.

Kazan, Yüksek Koruma Kurulu'nun anıtla ilgili yıkım kararı aldığı iddialarının da doğru olmadığını söyledi.

Bu arada, Kars Valisi Ahmet Kara, belediyesinin “İnsanlık Anıtı”nı kaldırma kararına ilişkin kendilerinin onay yetkisi olmadığını ifade etti

Kara, "Belediye meclisinde alınan kararlar valiliğe iletildiği gün yürürlüğe girmektedir" dedi.