'Ucube' tartışmasında özür

“Ucube heykel” tartışmalarının ardından Kültür Bakanı'na yönelik söylediği sözlerin yanlış anlaşıldığını belirten Arınç, “Maksadını aşan bir açıklama olarak anlaşıldıysa özür dilerim" dedi.

NTV Haber 21.01.2011 - 15:31

'Ucube' tartışmasında özür

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "ucube heykel" tartışmalarının ardından Kültür Bakanı'na Ertuğrul Günay’a yönelik söylediği "Allah kimseyi Günay'ın durumuna düşürmesin" sözlerinin CHP tarafından propaganda malzemesine dönüştürüldüğünü söyledi.


25 yıl önce yaşanan bir davada avukatlığını yapan Günay'ın üzerinde çok hakkı olduğunu vurgulayan Arınç, "Sayın Başbakan'ın sözünü düzeltmeye çalışmak doğru değil. Ben bunu anlatmaya çalıştım. Maksadımı aştığımı düşünüyorsa özür dilerim" dedi.

Arınç, ALES sınavlarına başörtüyle girme hakkının Danıştay tarafından durdurulmasına da tepki gösterdi.

Kararın yanlış ve üzücü olduğunu belirten Arınç, "Danıştay kendi içtihat ve düşüncelerini halka uygun hale getirmelidir. Danıştay için bu zor bir karar değildir" dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kars’taki “İnsanlık Anıtı” için “ucube” tanımını kullanmış ve yıkılacağını söylemişti. Kültür ve Turizm Bakanı Günay ise daha sonra Başbakan’ın heykel için ucube terimini kullanmadığını söylemişti.

Erdoğan ise sözlerini kimsenin düzeltmesini istemediğini ve heykel için ucube dediğini tekrarladı. Bu olayların ardından Arınç, ''Yanlış bir şey yaptı. Yani Başbakanın ne söylemek istediği çok açık. Kültür ve Turizm Bakanımız tevil etmeye çalışmış olabilir. O da kendince doğru bir iş yaptığını görüyor ama çok açık. Allah bizi o durumda bırakmasın” demişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...