‘Ucube’ yıkılırsa yenisini yapacak

Eskişehir’de düzenlenen panelde konuşan heykeltraş Mehmet Aksoy, yıkılması planlanan“İnsanlık Anıtı”yla ilgili olarak “Yıksınlar ben yenisini yaparım” dedi.

Anadolu Ajansı 09.04.2011 - 16:01

‘Ucube’ yıkılırsa yenisini yapacak

Eskişehir'de Tepebaşı Belediyesi tarafından heykeltıraş Mehmet Aksoy'un Kars'ta yaptığı ve yıkılması tartışılan ''İnsanlık Anıtı'' için Eskişehir Kültür Merkezi'nde ''İnsanlık Yıkılmaz, ben gördüm, duydum, tanıdım'' adlı söyleşi düzenlendi.

Söyleşi söyleşi öncesinde sanatçı Tarık Akan'ın yönettiği ''Işık Yontucusu'' adlı belgesel izlenime sunuldu.

Burada bir konuşma yapan Heykeltıraş Mehmet Aksoy, Kars'ın bugüne kadar bir çok savaşa sahne olduğunu belirterek, söz konusu anıtla birlikte kötü izlerin silinmesini amaçladığını kaydetti. Aksoy, sanatı ve sanatçıyı anlamaya çalışmanın hükümetlerin görevi olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

''Türkiye'de herkesin evinde ya da her kentte heykeller yok. Ama hükümetlerin bunu bir şekilde anlaması, desteklemesi gerekir. Heykeli bitirmiş değilim. Ben sanat yapmaya devam edeceğim. Bu heykel yıkılsın yenilerini yapmaya devam edeceğim, yaparım.''

Sinema sanatçısı Tarık Akan da sinema oyuncusu olarak taşıdığı duyguları, ''Işık Yontucusu'' adlı belgeselle anlatmak istediğini belirterek, Anadolu'dan çıkan Mehmet Aksoy'un tanınmasına inandığı için belgeseli çektiğini bildirdi.

Sanat ve sanatçının desteklenmediğini iddia eden Akan, sözlerine şöyle devam etti:

''Ülkemde 1960 sonrasından itibaren sanat ve sanatçının hiçbir değeri yok. Var olan da yok edilmeye çalışıldı. Mehmet Aksoy gibi yaratıcı bir sanatçı Türkiye'de değilde başka bir ülkede olsaydı tüm dünya tarafından tanınırdı.''

Söyleşiye, İstanbul Barosu Eski Başkanı Avukat Turgut Kazan, CHP Parti Meclisi Üyesi Ercan Karakaş ile Cumhuriyet Gazetesi yazarı Oktay Ekinci katıldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...