Üçüncü çeyrekteki başarısızlık istifa getirdi

Tayvanlı elektronik devi Acer’in CEO’su J.T Wang, olumsuz seyreden mali tablonun üçüncü çeyrekte de düzelmemesi üzerine istifasını verdi.

05.11.2013 - 18:00

Üçüncü çeyrekteki başarısızlık istifa getirdi

Acer’in CEO’su J.T Wang, birkaç mali dönemdir düzelmeyen ‘kötü finansal sonuçlar’ nedeniyle istifa ettiğini açıkladı.

Wang, yaptığı açıklamada, “Acer son yıllarda birçok zor ve karmaşık sorunla karşılaştı... Üst üste gelen kötü finansal sonuçların ardından, şirketi yeni bir dönemde temsil edecek yeni bir lider kadrosu gerekiyor” dedi.

Wang’ın yerine Acer Başkanı Jim Wong’un geleceği belirtildi. Acer’de 2005’ten bu yana görev yapan Wang’ın CEO’luk görevini 1 Ocak’ta teslim edeceği, yönetim kurulu görevinin ise Haziran 2014’te sona ereceği ifade edildi.

Üçüncü mali dönemde 446 milyon dolar net zarar açıklayan Acer, kötüleşen finansal durumdan dolayı iş gücünü yüzde 7 azaltma kararı aldı. Şirket, ikinci çeyrekte de 236 milyon dolar zarar etmişti. Acer’in son beş yılda hisse fiyatı ise yüzde 57’den fazla düşüş yaşadı.

PC alanında birçok üretici gibi darbe alan Acer’in bilgisayar satışları ikinci çeyrekte yüzde 11.4 azaldı. IDC araştırma şirketinin verilerine göre, şirketin son bir yılda küresel nakliyat oranı yüzde 32.6 azaldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...