"Üçüncü köprüyü istemiyoruz"

İstanbul'a yapılması planlanan 3. köprü için bir eylem düzenleniyor.

İstanbul'a yapılması planlanan 3. Köprü için 26 Aralık günü İstanbul Kadıköy'de bir eylem düzenleniyor. Düzenleme komitesinin yaptığı çağrı metninde şunlar yazılı:

"Başbakan Erdoğan’ın yıllar önce muhalefetteyken, “İstanbul’a karşı bir cinayet planı” diye nitelendirdiği 3. Boğaz Köprüsü projesine hayır diyoruz. 3. Köprü projesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 tarihli Çevre Düzeni Planı’na bile aykırıdır. Hükümetin ve İBB’nin iddia ettiği gibi, kentin ulaşım sorununu çözmeyi değil, İstanbul ve Marmara’dan başlayarak tüm ülkeye yayılan büyük talanın önünü açmayı hedeflemektedir. Yeni köprü trafik sorununu çözmeyecek, aksine daha da ağırlaştıracaktır. 6 milyar dolarlık maliyetiyle, halktan toplanan vergiler ve kamusal kaynaklar talan edilecektir. Köprülerin, İDO’nun, İETT’nin, otoyolların satışa sunulması planlarını da hızlandıracaktır.

Yeni bir boğaz köprüsü İstanbul’un kuzeyine 7 milyonluk ek bir nüfus getirerek çarpık kentleşmeyi tırmandıracaktır. Kentin otoyol kenarlarındaki yoksul mahalleler ve orman alanlarını özelleştiren lüks konut siteleri arasındaki parçalanmışlığını derinleştirecektir. Kentsel Dönüşüm Yasası’yla olağanüstü yetkilerle donatılan TOKİ gibi kurumların emekçi mahalleleri üzerindeki yıkım baskısını ağırlaşacaktır....

....Örneğin Sarıyer ve Beykoz bölgelerinin 1. derecede SİT alanı olmaktan çıkartılması halinde yapılması mümkün hale gelecek olan 3. Köprünün yıkıcı sonuçları şunlar olacaktır: Kentin su havzaları, ormanlar ve tarım alanları gibi son yaşam kaynakları yok edilecektir. İstanbul’un kuzeyi ve Marmara bölgesindeki tarım alanlarında geri dönüşü olmayan yıkıcı sonuçlar yaşanacaktır. Bağlantı yolları çevresinde planlanan Organize Sanayi Bölgeleriyle birinci sınıf tarım arazileri ve küçük köylü ekonomileri tahrip edilecektir. İstanbul ormanlarının üçte biri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Bunun anlamı, sellerin yaygınlaşması; içme suyu havzalarının kirlenmesi; İstanbul’un su sorununun ağırlaşması; orman köylülerinin ve küçük köylülerin yoksullaşması; hava kirliliğinin ve gıda fiyatlarının artması; yaban hayatının tahrip olması ve kentin doğal dinlence-sağlıklı yaşam alanlarının daralmasıdır. Suya, ormana, yaban hayatına ve İstanbulluların sağlıklı yaşam alanlarına yönelik bu yeni saldırı planlarına hayır diyoruz.

Bütün bunlardan dolayı bizler, İstanbul’u, Marmara’yı ve Anadolu’yu savunmaya, daha yaşanabilir kılmaya, gelecek kuşaklara yaşanabilir bir ülke ve yaşanabilir bir kent bırakmaya kararlı yurttaşlar olarak, 26 Aralık 2010 Pazar günü saat 13.00’te Kadıköy Meydanı’nda hep birlikte yaşamı savunacağız. Herkesi İstanbul’a ve yaşama sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Üçüncü Köprüye ve Tabiatı Talan Yasasına Hayır!
Üçüncü Köprü Yıkımdır! Mahalleme, evime, emeğime dokunma!
Üçüncü Köprü Katliamdır! Ormanıma, Suyuma, Toprağıma dokunma!
Yeni köprü değil, nitelikli, ücretsiz, toplu ulaşım!
Su hayattır satılamaz!"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...