Üçüncü kulaktan sonra mekanik kol

Bir dizi operasyonla kol derisinin altına "üçüncü kulak" yerleştirilen Stelarc, ilginç sanat çalışmalarının sergilendiği "Kinetica Art Fair" etkinliğinde mekanik bir kol ile performans sundu.

07.02.2011 - 10:35

Üçüncü kulaktan sonra mekanik kol

Yunan asıllı Avustralyalı Stelarc (gerçek adıyla Stelios Arkadiou), sıra dışı performansların sergilendiği fuara izleyicileri oldukça meraklandıracak bir proje ile katıldı. Bir dizi operasyonla kol derisinin altına yerleştirilen sanatçı "üçüncü kulağın" ardından bu kez mekanik bir kol ile seyirci karşısına çıktı.

Kinetica sanat günlerinin en dikkat çeken sanatçılarından biri olan Stelarc, Londra'daki gösteri öncesi yaptığı açıklamada, "Her zaman kinetik sanatına özel bir ilgim oldu. Özellikle de üç boyutlu görsel projeksiyon kullanımı ilgimi çekiyor. Bu akşam bu konuda hazırladığım bir çalışmayı sunacağım. 'İkinci Hayat' olarak adlandırdığım çalışma projeksiyon olarak gerçekleşecek" dedi.

Kolundaki "üçüncü kulak"la ilgili de bilgi veren sanatçı, "Bu kulağa yerleştirilen küçük bir mikrofon sayesinde Wi-Fi olan her yerde internet bağlantısı sağlanabiliyor. Nerede olduğum önemli değil, ben ne duyuyorsam, bulunduğum yerde internet aracılığıyla insanlar da benim duyduğumu duyabilecek. Sonradan eklenmiş bir kulağa sahip olmak ilk başta çok tuhaf geliyor. Ancak sonradan vücudumun diğer parçaları gibi buna da alıştım" diye konuştu.

Sanatçının "kutsal kol" performansı Sanatçının "kutsal kol" performansı


Startec, genellikle fütürist olarak insan vücudunun geliştirilmesi ve vücuda yeni uzuvlar eklenmesi üzerine hazırladığı performanslarıyla tanınıyor. Stelarc, vücudun tüm duyu ve algılarını geliştirebilmek için tıbbi operasyon, bilgisayar teknolojileri, bio-teknoloji gibi birçok alanda çalışan sanatçıdan yardım alıyor.

Çalışmaları arasında "üçüncü kulak", "kutsal kol" adı altında hazırladığı performanslar yer alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...