Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri'ne gelecek hafta yapacağı ziyaret öncesinde, Amerikan basınına konuştu.

Başbakan'ın Amerikan televizyonu NBC'ye verdiği röportajda öne çıkan konu Suriye oldu.

Suriye'de uçuşa yasak bölge ilan edilmesi durumunda Türkiye'nin de buna destek verip vermeyeceği sorusuna Erdoğan, "Buna evet deriz" yanıtını verdi.

WASHINGTON'A ÇAĞRI
Başbakan Erdoğan Suriye rejiminin halkına karşı kimyasal silah kullandığını da belirtti ve Washington'ı bu konuda harekete geçmeye çağırdı.

'KIRMIZI ÇOKTAN ÇİZGİ AŞILDI'
Başbakan, kimyasal silahlar konusunda Amerikan Başkanı Barack Obama'nın çizdiği "kırmızı çizgi"nin çoktan aşıldığını da belirtti.

"Şam rejiminin kimyasal silah ve füze kullandığı açıktır" diyen Başbakan, buna kanıt olarak da kimyasal saldırılarda kullandığı düşünülen füze kovanlarını ve Suriye'den Türkiye'ye getirilen yaralıları gösterdi.

'KİMYASAL SİLAHI NEREDEN BULACAKLAR'
Kimyasal silahları kullanan tarafların muhalifler olduğu yönündeki iddiaları da değerlendiren Erdoğan, "Buna inanmıyorum. Her şeyden önce kimyasal silahı nereden bulacaklar. Kim onlara kimyasal silah verecek" dedi.

Erdoğan, Türkiye'nin Suriyeli muhaliflere silah sağladığı yönündeki iddialara da tepki gösterdi.

ESMA ESAD SURİYE'Yİ TERK ETTİ İDDİASI
Başbakan ayrıca, Suriye lideri Beşşar Esad'ın eşi Esma Esad'ın çocuklarıyla birlikte ülkeyi terk ettiği yönünde haberler aldığını da Amerikan basınıyla paylaştı.