'Ucuz araç' ile 100 milyon liralık vurgun

İstanbul'da vatandaşları piyasa değerinin altında araç satma bahanesiyle dolandırılan iki kişi, emniyet güçlerince yakalandı. Yaklaşık 100 milyon liralık vurgun yaptığı belirlenen zanlılar adliyeye sevk edildi.

Haberler - DHA 23.12.2021 - 13:41

'Ucuz araç' ile 100 milyon liralık vurgun

'da vatandaşları ucuz araç vaadiyle dolandırıan 2 kişi gözaltına alındı.

Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, ucuza araç satma bahanesiyle dolandırılan 20 kişiden ihbar aldı.

İhbarları değerlendiren ekipler, olayla ilgili çalışma başlattı. Çalışmalar sonucu iki şüpheli Yenibosna’da bir otelde yakalandı. A.G. (43) ve S.C. (39) isimli şüpheliler gözaltına alınarak Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğüne götürüldü.

AKRABALARINI BİLE DOLANDIRMIŞLAR

Ekiplerin çalışmaları sonucu kendilerini otomotiv danışmanlık şirketi olarak tanıtan şüphelilerin, mağdurlara ilk etapta piyasa değerinin altında bir araç sattıkları, bu şekilde güvenlerini kazandıkları öğrenildi.

Şüpheliler daha sonra aynı kişilere ulaşarak ellerinde yeni araçların olduğunu yine aynı şekilde ucuza satabileceklerini söyledi. Şüphelilere güvenen mağdurlar, araç alacaklarını düşünerek paralarını verdi. Ancak araçlar teslim edilmedi.

Dolandırıcıların bu yöntemi kullanarak yaklaşık 100 milyon TL vurgun yaptığı belirlendi. Öte yandan, iki şüphelinin kendi akrabalarını da aynı yöntemle dolandırdıkları ortaya çıktı.

"TATLI GELİNCE İKİNCİ KEZ GÖNDERDİM"

Ucuza araç alacağını düşünerek dolandırılan bir mağdur, “İlk kez parayı gönderdiğimde araba geldi. Tatlı gelince ikinci sefer de para gönderdim. Ondan sonra gelmedi" dedi.

Yaklaşık 20 gün boyunca dolandırıcılar tarafından oyalandığını söyleyen mağdur, şöyle devam etti:

"Ay sonunda gelecek dediler. Ay sonunu bekledim, gelmedi. Sonra sağdan soldan internetten duydum ki artık firmalar batmış, dolandırılmışız. Ben de korktum. Aradım firmayı yetkiliye ulaşamadım. İlkinde tatlı geldi ikinciye acı biberle sonlandık. Ben de işte kredi falan çektim. Belki biraz daha iyi olur dedim ama çektiğimiz krediyle kaldık, ödeyeceğiz. Bakalım nasıl olacak." 

Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğünde ifadeleri alınan . A.G. ve S.C. işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Sayfa Yükleniyor...