Gümrük Muhafaza ekipleri, ihbar üzerine Gaziantep Aydınlar Mahallesi'nde bulunan bir işyerini izlemeye aldı. Ekipler, işyerinin parkında bulunan bir kamyona, Turgut Özal Sanayi Sitesi’nde bulunan bir başka firmadan kaçak yağ yüklendiği sırada her iki adrese eş zamanlı olarak operasyon düzenledi.

Kamyona yükleme yapılan iş yerinde atık yağ dolu tanklar ve bidonlar bulundu. Zanlıların, kullanılmış atık yağları çeşitli kimyasallarla karıştırarak piyasaya ucuz mazot adı altında sattıkları belirlendi. Ele geçirilen 251 bin 557 litre atık yağın piyasa değerinin 450 bin lira olduğu belirtildi.

Operasyonu genişleten Gümrük Muhafaza ekipleri, bu iş yerinden akaryakıt aldığı tespit edilen akaryakıt tankeri ile kamyona da el koydu.

Tankerin çıktığı Aydınlar Mahallesindeki iş yerinde de 4 ton 800 kilo motorin olarak kullanılmak üzere hazırlanmış atık yağ ve 250 litre benzin ele geçirildi.

Olayla ilgili 5 kişi hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Neşet Akkoç, yaptığı açıklamada, özellikle Akaryakıt Haricinde Kalan Petrol Ürünlerinin İthalinde Uygulanacak Usul Ve Esaslara İlişkin Tebliğ'in yürürlükten kaldırılmasının ardından 4760 sayılı özel tüketim vergisi kanununa ekli liste kapsamında yer alan ve ÖTV muafiyeti uygulanan akaryakıt harici petrol ürünlerindeki ithalatın arttığını tespit ettiklerini, bu nedenle suiistimalleri önlemeye yönelik operasyonlara hız verdiklerini söyledi.

2010 YILININ BİLANÇOSU
Akkoç, kaçakçıların söz konusu atık yağları basit bir karışım sayesinde kaçak akaryakıt olarak piyasaya sürdüklerini belirtti.

Kaçak akaryakıt ve akaryakıt harici ürün yakalamalarına ilişkin bilgiler de veren Akkoç, 2010 yılının ilk 10 ayında 2 bin 748 ton white sprit, bin 629 ton motorin, 76 ton 357 kilo benzin, 19 ton 30 kilo baz yağ, 6 bin 736 ton madeni yağ, 71 ton 580 kilo benzen, 71 ton 380 kilo fuil oil, 77 ton diğer akaryakıt harici ürünlerin ele geçirildiğini bildirdi.

Genel Müdür Akkoç, ele geçirilen kaçak akaryakıt ve akaryakıt harici ürünlerin toplam değerinin ise 58 milyon 415 bin liraya ulaştığını kaydetti.