Ufuk Uras: Belge utanç verici

ÖDP'den istifa eden ve yeni parti kurmaya hazırlanan İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, 'İrticayla Mücadele Planı' belgesinin utanç verici olduğunu belirterek "Sivrisinekleri değil, bataklığı kurutmamız lazım" dedi.

19.06.2009 - 16:22

Parlamentolararası Venezuela Dostluk Grubu toplantısına katılmak üzere İstanbul'dan Amsterdam'a giden İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere açıklamalar yaptı.

Amsterdam'da bir konuşma yapacağını söyleyen Uras, toplantıda Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'i Türkiye'ye davet edeceğini belirtti.

Havaalanında karşılaştığı ABD'den Türkiye'ye dönen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun kendisine "Chavez'in Türkiye'ye gelmesinden memnuniyet duyacağını" söylediğini belirten Uras, "Umarım sonbaharda Sayın Chavez'i ülkemizde görürüz" diye konuştu.

ÖDP'den istifasına ilişkin soruları da yanıtlayan Uras, ''Yeni bir kurucu irade oluşturmak istiyoruz. Bu memlekette değişim ve dönüşümün adresi yok. Bunu yapmamız gerek. Sonbaharda, AKP'ye güçlü bir irade oluşturmak istiyoruz. Bu tarihsel buluşmayı sağlarsak Türkiye'de bu ittihatçı-itilafçı ikileminden kurtuluruz diye düşünüyoruz'' dedi.

Ufuk Uras, ''Yeni bir parti mi düşünüyorsunuz?'' sorusu üzerine, ''yeni parti'' yanıtını verdi.

Uras, Taraf gazetesinde yayımlanan 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' belgesiyle ilgili ise şunları söyledi:

"Utanç verici. Sivrisinekleri değil, bataklığı kurutmamız lazım. O yüzden, Anayasa değişikliği dahil olmak üzere, Anayasa'nın demokratikleşmesi de dahil olmak üzere somut adımlar atmak lazım. Meclis'te darbeleri araştırma önergesi verin, dediğimizde bütün vekiller havaya bakıyordu. Şimdi konuya bakarlarsa bir daha böyle utanç verici belgeler ortaya çıkmaz. Askeri  bürokrasinin bu kadar siyasetin merkezinde olduğu başka bir demokratik ülke yok.

Hukuku olan devlet, hukuk devleti demek değil. Var sayalım belge sahte olsun, yani bir takım 'Vatan Kurtaran Şaban'ların ortaya çıkıp belge yapması bir bürokratik hiyerarşi içerisinde mümkün mü zaten? O yüzden bataklığı kurutmamız lazım, dedik. O yüzden bunu şahısların, kişilerin fantezisi, hobisi olarak görmüyoruz ki... Nasıl bir ortam var ki bir takım kendini bilmezler demokrasiyi kastedecek plan ve programlar içerisinde...

Son seçim gösterdi, hani dolmuşların arkasında yazar ya 'çalış senin de olsun' diye... Çalışıldığı zaman AKP'nin oyu demokrasi içinde düşüyor. Bunun için böyle utanç verici belgeler üzerinde siyaset yapılabilir mi? Bu bildiğimiz ittihatçı zihniyet, bunu kökünden kurutmamız lazım."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...